Bor Ulukışla (Niğde) neojeninde bitümlü şeyl petrol ilişkisi
Relationship of petrolleum and bituminous shale in Bor Ulukişla (Niğde) neojen
  1. Tez No: 297614
  2. Yazar: ÇİĞDEM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yüksek lisans tez projesi olarak önerilen bu çalışmada, Niğde Ulukışla yöresinde bulunan bitümlü şeyllerin jeolojik ve jeokimyasal özelliklerinin belirlenerek sahada bulunan petrol ile olan ilişkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Laboratuar çalışmalarında, yeraltından sondaj çalışması ile yüzeye çıkarılmış beş adet petrollü şeyl karot numunesi piroliz edilerek, toplam organik karbon miktarı (TOC) ve kerojen tipleri belirlenmiş, aynı numunelerde retortlama işlemi yapılarak petrol ve gaz verimliliklerinin derinliğe bağlı değişimi araştırılmıştır.Ham petrolün ticari bir değer kazanabilmesi için anakayadan hazne kayaya göç etmesi ve bir kapanda depolanması şarttır. Ancak, Bor-Ulukışla havzasında oluşan ham petrol henüz anakayayı terk etmemiştir. Dolayısıyla henüz ekonomik bir değeri yoktur.
Özet (Çeviri)
Master's thesis project as proposed in this study, Nigde Ulukışla bituminous shale region in the field of geological and geochemical characteristics in determining its relations with the oil was to be revealed.Five oil shale core samples were taken from the ground while drilling operation. In laboratory studies, the amount of total organic carbon (TOC) and kerogen types were determined from these samples by pyrolysis. The productivity of oil and gas with depth changes from the same samples were investigated by retort analysis.To win a trade value, crude oil must migrate from bed rock to reservoir rock and be stored in a trap. However, the basin of Bor-Ulukisla crude oil has not yet abandoned the bedrock. Therefore, there is no economic value.