The examination of contractual relationships in interior architecture to propose a new construction contract
İnşaat sözleşmesi prensipleri oluşturmak için iç mimarlıkta sözleşme ilişkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 297627
  2. Yazar: TUĞÇE KEMER
  3. Danışmanlar: DR. ORKUNT TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İş hayatına yeni adım atan bazı iç mimarlar, yaptıkları işler için düzenlenmesi gereken sözleşme ve şartnamelerin, haklarını korumaktan uzak ve yetersiz olarak hazırlanmış olmasından dolayı problemler yaşamaktadır.Tezin ikinci ve üçüncü bölümlerinde, yukarıda belirtilen konuyla ilgili olarak, inşaat sektörü, proje yönetimi ve içmimarlık kavramları incelenmiş, içmimarların kamu sektörü ve özel sektörde iş yaparken işveren ya da taşeron ile oluşturacakları sözleşmelerin, şartnamelerin genel özellikleri, nitelikleri, hangi kanun ve yönetmeliklere bağlı oldukları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise, özel sektörde iş yapmakta olan içmimarların işveren ve taşeron ile yaşadıkları problemlere ilişkin örnekler verilmiş ve konu hakkında bir çalışma ortaya konulmuştur.Tezin dördüncü bölümünde yer alan içmimar (yüklenici) ile işveren arasında imzalanacak sözleşme örneği ve işveren (içmimar) ile taşeron arasında imzalanacak sözleşme örneği, anket çalışmasının ve yukarıda belirtilen diğer çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Some interior architects on their first step into the business life face problems because of the reason that the contracts and specifications to be drawn for their work are prepared far from protecting their rights and unsatisfactorily.On the second and third chapters of the thesis, related to the subject above, construction sector, project management and the notion of ?interior architecture? are analysed and the general characteristics and features of the contracts and specifications to be signed between the interior architect and the owner or the contractor in public or private sector and the Laws and Regulations binding them are stated.In the fourth chapter, examples of certain problems the interior architects face against the owner or the contractor in private sector are given and a work on this subject is displayed. Sample contract to be signed between the interior architect and the owner and sample contract to be signed between the interior architect and the contractor available in the part numbered as 4.5 arised as a result of questionnaire work and the other works stated above.