The analysis of store lighting design: The emotional responses in the context of customer characteristics
Mağaza aydınlatma tasarımının analizi: Müşteri karakteristiklerine bağlı içsel tepkiler
  1. Tez No: 297628
  2. Yazar: GÜLHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Aydınlatma atmosfer yaratmak ve mağaza tasarlamak için çok güçlü bir araçtır. Günümüzde, aydınlatma sadece görmeyi sağlayan bir araç değil aynı zamanda mekanları daha cazip hale getirmek, ürün özelliklerini ön plana çıkarmak ve insanların satınalma alışkanlıkları üzerinde psikolojik etki bırakmaya yarayan bir araç olarak da kullanılmaktadır. Bu araştırma mağaza aydınlatmasının müşteri karakteristiklerine bağlı algılanmasını incelemektedir. Araştırmanın sonucu yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi gibi müşteri karakteristiklerinin farklılıklarını mağaza aydınlatması üzerindeki etkisini ve algı biçimini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Lighting is a powerful tool to design a store and to create the atmosphere. Nowadays, it is not only a tool for seeing but also an affective tool to make spaces more interesting and to emphasize products and to create psychological influence affecting people?s buying attitudes. This research is conducted to investigate how differences in regard to the customer characteristics affect the perception of store lighting. It reveals the effective role of characteristic differences, such as age, gender and educational level, in customers? perception of store lighting.