Development of air data computation function of a combined air data and aoa computer
Tümleşik hava veri ve hücum açısı bilgisayarı hava veri fonksiyonları hesaplamaları geliştirmeleri
- Tez No: 297631
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ZAİM ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, standart bir bilgisayar üzerinde gerçek arayüzler kullanılmadan Tümleşik Hava Veri Sistemi' nin Hava Veri Bilgisayarı ve bunu test edecek simulator ortamının tasarımı yapılmıştır. Normalde, hava araçlarında bu sistemin görevini yerine getirebilmek için iki adet farklı ekipman kullanılmaktadır. Bu ekipmanlardan bir tanesi Hava Veri Bilgisayarı, bir diğeri de Hücum Açısı Bilgisayarı'dır. Tasarlanan tümleşik sistem ise iki ekipmanı bir kart üzerinde gerçekleştirmektedir. Bu nedenle, tasarlanan tümleşik sistem hacimden ve maliyetten tasarruf sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Air Data Computer part of a Combined Air Data System (CADS) and the simulator environment to test the developed CADS are developed on standard personal computers. Normally, a CADS system on an aircraft is composed of two separate equipments, the Air Data Computer (ADC) and the Angle of Attack (AOA) system. Therefore the developed CADS system combines both functionalities in an integral manner on a card. This approach not only reduces the volume but the total cost of the CADS system as well.