User interface design for the relational inductive learning algorithm
İlişkisel tümevarımsal öğrenme algoritmaları için kullanıcı arayüzü tasarımı
  1. Tez No: 297633
  2. Yazar: UTKU KAPUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZA Z. HASSANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin çalışma konusu ilişkisel veritabanları için tasarlanmış olan RILA adlı bir öğrenme algoritması için kullanıcı arayüzü geliştirmektir. Bu algoritma kendisinden önce geliştirilen tümevarımsal öğrenme algoritmaları olan ILA ve ILA2' nin üzerine yeni özellikler eklenerek geliştirilmiştir. Kullanıcı arayüzü geliştirilirken özellikle RILA' nın üretmiş olduğu kuralların kullanıcıya gösteriminin anlaşılabilir olması hedeflenmiştir. Bunun yanında kural üretimi sürecinin logları da kullanıcıya gösterilmektedir. Gelişim aşamasında, grafiksel elemanlar içeren kütüphane kullanılmış ve platformdan bağımsız bir yazılım dili seçilmiştir. Bu kullanıcı arayüzü, birden çok ilişkisel veritabanına bağlanabilme yetisine de sahiptir. Gözlenmektedir ki; yazılım, tasarımı itibari ile gelecekte yeni modüller ekleme imkanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study subject of this thesis is developing user interface for the learning algorithm named RILA which is designed for relational databases. RILA algorithm developed by adding new features on ILA and ILA2 which are inductive learning algorithms developed before RILA algorithm. While the user interface is developed, showing of the rules generated by RILA aimed to be understandable to the user. In addition, the logs of the process of rule generation are showen to the user. In developmental stage, the library which contains the graphical elements is used and platform-independent programming language was chosen. The user interface is also has ability to connect to multiple relational database. It is observed that; the software provides the possibility of adding new modules in the future as of the design.