Türkiye'de haşhaşta uygulanan politikalar ve haşhaşın Türkiye için önemi
The poppy policies in turkey and the importance of poppy for Turkey
- Tez No: 297649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye birçok bitkinin olduğu gibi haşhaş bitkisinin de gen kaynaklarından birisidir. Ancak haşhaş kapsülünden elde edilen morfin, eroin gibi ürünler haşhaşı diğer bitkilerden ayırarak hassas bir noktaya taşımıştır.Türkiye'de Birleşmiş Milletlerin belirlediği 700.000 dekar limit dahilinde 13 ilde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin iznini almak şartıyla, çiftçiler tarafından üretimi yapılmaktadır. Türkiye'de haşhaş üreten çiftçi sayısı yıllara göre dalgalanma göstermekle beraber yaklaşık 100.000 dir. Ancak dolaylı yollardan yaklaşık 1.500.000 insanın geçiminde önemli bir rolü olan sosyo ? ekonomik değere sahip bir bitkidir.Türkiye dünya haşhaş üretim alanları esas alındığında %50 ye yakın bir paya sahiptir. Ancak verim düşüklüğü nedeniyle gerek morfin ve gerekse tohum üretimi açısından aynı istatistiği elde edememektedir. Buna rağmen yıllık ortalama 80 ton morfin ve türevleri, 20.000 ton da tohum ihracatı yapılmaktadır. Morfin ve türevleri ile haşhaş tohumunun ihracatı ve iç pazardaki tüketimi yıllık ortalama 100 Milyon US$ civarında bir piyasa oluşturmaktadır.Bu çalışmada Türkiye tarımsal ekonomisinde olduğu kadar sosyal ve politik hayatında da etkili bir yeri olan haşhaşın dünyadaki durumu, Türkiye'de uygulanan politikalar, Türkiye'nin dünya haşhaş üretimindeki konumu, ülke ekonomisine yaptığı katkıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poppy plant genetic resources in Turkey as one of the many plants. However, from the poppy capsule morphine, heroin, opium poppy with other crops, such as products moved to a point separating sensitive.Limit of 700,000 acres within the 13 provinces in Turkey, the United Nations, determined to get permission of the Turkish Grain Board, provided that is produced by farmers. The number of poppy-producing farmers in Turkey, although this may fluctuate according to years is about 100,000. However, approximately 1,500,000 people indirectly an important role in the maintenance of the socio - economic value of a plant.Taking into consideration the opium production areas of the world Turkey has a share of close to 50%. However, due to yield loss and seed production in terms of both morphine and unable to obtain the same statistic. However, the annual average of 80 tons of morphine and its derivatives, 20,000 tons are exported to the seeds. Morphine and its derivatives with an average annual consumption of poppy seed export and domestic market is a market around U.S. $ 100 million.In this study, as well as social and political life of Turkey in the agricultural economy of the poppy is an effective place in the world situation, the policies implemented in Turkey. Turkey?s position of world opium production, were his contributions to the country?s economy.