Çoğul gebeliklerdeki advers sonuçların tekil gebelikler ile karşılaştırılması
Comparison of the adverse outcomes in singleton and multiple pregnancies
  1. Tez No: 780031
  2. Yazar: ŞERİFE YURDAKUL AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Türkiye Cumhuriyeti'nde toplam canlı doğumların %3,05'ini yardımcı üreme tekniklerinin kullanımı ile sıklığı artan çoğul gebelikler oluşturmaktadır. Çoğul gebelikler, annede gebeliğe özgü, gebeliğin ağırlaştırdığı ya da gebelikte yatkınlık artışı olan veya toplum kaynaklı hastalıklara, çoğul gebeliğin kendine özgü: bölünme anomalileri, kaybolan ikiz sendromu, fetusları etkileyen dolaşım anomalileri ve uygulanan tedavilere bağlı komplikasyonların da eklenmesi ile artan advers gebelik sonuçları ile ilişkilendirilmektedir. Özellikle maternal mortalite ve perinatal morbidite ve mortalite değerlendirmeleri geniş toplum bazlı çalışmaları gerektirmekte ise de perinatoloji referans merkezi verilerinin durum belirlenmesinde yol gösterici olabileceğini düşünerek çoğul ve tekil gebeliklerdeki maternal ve perinatal advers sonuçları karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Doğum ve Perinatoloji Yan Dal Ünitesi'nde antenatal takipleri ve doğumları gerçekleştirilen 474 çoğul (ikiz n=461 üçüz n=12 dördüz n=1)] ve tekil (n=434) toplamda 908 gebenin Demografik verileri (yaş, doğum sayısı, önceki doğumlar, mevcut hastalıkları, gebelik oluşum şekli), Gebelik komplikasyonları ( gebeliğin hipertansif hastalıkları, gestasyonel diabetes mellitus, tromboembolik hastalıklar, böbrek ve üriner sistem patolojileri, karaciğer safra yolu ve pankreas hastalıkları, endokrin patolojiler, gebelikte ve doğum sonu kanamalar, fetal anomaliler, preterm doğum, erken membran rüptürü, preterm erken membran rüptürü), Çoğul gebeliğe özgü komplikasyonlar (selektif intrauterin gelişme geriliği, anemi-polisitemi sekansı, ikizden ikize transfüzyon sendromu, ikiz ters akım sendromu) ve bunlara yönelik invaziv girişimler, Doğum şekli, yenidoğan değerlendirmeleri (APGAR skoru, boy, ağırlık, baş çevresi, cinsiyet,) yenidoğan ünitesi kabulü, perinatal mortalite hastane elektronik veri sistemi Health Integrated Campus (HICAMP) ve hasta dosyaları değerlendirilerek eşleştirilmiş kohort alt grup analizi (match cohort subset analysis) ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çoğul ve tekil gebeliklerin karşılaştırılmasında yaş ortalamasında ve sezaryen öyküsünde istatistiksel farklılık görülmezken gravidite, COVİD-19 öyküsü ve yardımcı üreme teknikleri uygulanmış olması çoğul gebeliklerde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The incide.nce of multiple pregnancies, accounting for 3.05% of total live births in the Republic of Turkey, is increasing with the widespread use of assisted reproductive techniques. Multiple pregnancies are associated with adverse pregnancy outcomes not only due to maternal disorders, specific to pregnancy or those aggravated by pregnancy or those that developed due to increased susceptibility during pregnancy or community-acquired disease, but also due to the complications unique to multiple pregnancy: division anomalies, vanishing twin syndrome, placental vascular anomalies affecting the fetuses, and complications related to the treatments applied. Although maternal mortality and perinatal morbidity and mortality evaluations require population-based studies, we aimed to compare the maternal and perinatal adverse outcomes in multiple and single pregnancies, considering that the data of the perinatology reference center can be used as a guide to document the current status. Material and Method: We evaluated a total of 908 women having 474 multiple (twin n=461 triplets n=12 quadruplets n=1)] and singleton pregnancies (n=434)] whose antenatal care and births occurred at Ankara City Hospital Obstetrics and Perinatology subunit with a match cohort subset analysis in terms of: demographics and anamnestic factors (age, number of births, previous births, current diseases, pregnancy formation), pregnancy complications (hypertensive diseases of pregnancy, gestational diabetes mellitus, thromboembolic diseases, kidney and urinary system pathologies, liver, biliary tract and pancreatic diseases), endocrine pathologies,antenatal and postpartum haemorrhage during pregnancy and postpartum, preterm birth, preterm rupture of membranes, preterm premature rupture of membranes) complications specific to multiple pregnancies (selective intrauterine growth retardation, anaemia-polycythemia sequence, twin-to-twin transfusion syndrome, twin reversed arterial perfusion syndrome) and invasive procedures, type of birth, newborn outcomes (height, weight, head circumference, gender), APGAR score), fetal anomalies, neonatal unit admission, perinatal mortality by the data obtained from the hospital electronic data system Health Integrated Campus (HICAMP) and patient's files. Results: In comparison of multiple and singleton pregnancies, there was no statistical difference in the maternal age and cesarean section history, while gravidity, COVID-19 history and the use of assisted reproductive techniques were found to be high in multiple pregnancies.