Tekirdağ Merkez İlçesi sahil şeridini oluşturan doğal drenaj sisteminde yer alan toprakların mühendislik özelliklerinin değerlendirilmesi
The assessment of soil engineering properties of soil in the natural drainage system situated in the coastal line of Tekirdag Central District
- Tez No: 297660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU BOYRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Tekirdağ Merkez İlçesi'nin sahil şeridinde yer alan drenaj ağ sistemindeki dere yataklarından alınan toprak örneklerinin fiziksel, kimyasal ve toprak mühendisliği özellikleri belirlenerek çeşitli kullanımlara uygunlukları ortaya konmuştur. Araştırma alanında incelenen drenaj ağ sistemleri, birbirlerine paralel ve denize dik ve subparalel (yarı paralel) drenaj ağ sistemleridir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, pH'ları genellikle nötr olarak bulunan yüzey topraklarında tuzluluk sorununa rastlanmamıştır. Yüzey topraklarının kireç ve organik madde kapsamları genellikle az olarak saptanırken, verimlilik açısından da çinko haricinde bitki besin elementleri açısından herhangi bir eksiklik tespit edilmemiştir. Araştırma toprakları genellikle kil tekstür sınıfındadır ve yavaş hidrolik iletkenliğe sahiptirler. LL değerleri % 28,30 ve % 68,15 PL değerleri % 11,44 ve % 34,44, Pİ değerleri de % 14,64 ve % 34,53 arasında değişiklik gösteren araştırma toprakları kil aktivitesi bakımından aktif değil sınıfında bulunmuştur. Casagrande plastiklik kartına göre; araştırma topraklarının sınıfları orta derecede plastik inorganik killer, fazla plastik inorganik killer, fazla sıkışabilen inorganik siltler ve organik killer ve kohezyonsuz topraklar şeklinde bulunmuştur. AASHO sınıflarından A-6, A-7-5 ve A-7-6 sınıflarına giren toprak örneklerinin, USCS sistemine göre de CL, CH, MH veya OH ve SC sınıflarına girdiği saptanmıştır. Drenaj ağ sistemlerinin oluşturduğu sekilerin, yamaçların ve alüviyal arazilerin tarım için uygun olup diğer kullanımlarda kullanım amaçlarına göre dikkat edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, physical, chemical and the soil engineering properties of the soil samples, taken from streambeds in the drainage network system situated in the coastal line of Tekirdağ, Central District have been specified. And their suitability for different uses has been revealed. The drainage network systems, examined at the research area, are drainage network systems that are parallel to one another and that are vertical and sub-parallel (semi-parallel) to the sea. As a result of the assessments made, there was no saltiness problem encountered in the surface soils and their pH values have been found to be generally neutral. While the lime and organic substances scope of the surface soils have been determined to be small, with regards to productivity, no deficiency has been found as regards to plant nutrition elements, except zinc. The soils, subject to the research are generally in a clay texture class and have a slow hydraulic conductivity. The LL values of the research soils vary between 28,30% and 68,15%, PL values - between 11,44% and 34,44%, and PI values ? between 14,64% and 34,53%. Regarding clay activity, they are in the non-active class. According to the Casagrande plasticity card; the classes of the research soils have been found to be moderate plastic inorganic clays, too much plastic inorganic clays, too much compressible plastic inorganic silts and organic clays and non-cohesive soils. It has been found that from AASHO classes, soils samples from the A-6, A-7-5 and A-7-6 classes, according to USCS system enter the CL, CH, MH or OH and SC classes. Shapes, formed by the drainage network systems, hillsides and alluvial lands are suitable for agriculture, other usages should be assessed according to the nature of the exploitation.