Tekirdağ merkez ilçe tarım işletmelerinin ekonomik analizi, tarımsal yatırımlar ve girdi kullanma durumu üzerine bir araştırma
A Research on the economical analysis, agricultural investments and input consumption levels of farm operations of central town of Tekirdağ province
  1. Tez No: 5917
  2. Yazar: HÜRRİYET ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Doktora Tezi TEKİRDA? MERKEZ ÎLÇE TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ, TARIMSAL YATIRIMLAR VE GİRDİ KULLANMA DURUMU ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hürriyet ÇELEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin) Dalı Danışman: Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL 1989, Sayfa: 176 jüri:Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Doç. Dr. Duran TARAKLI Araştırma alanındaki 58 köyden, % 20 oranında, amaçlı örnekleme yöntemi ile 12 köy saptanmış, bu köylerde populasyonu oluşturan 1353 işletmeden random sampling yönteminin uygulanması ile 123 işletme örnek olarak alınmıştır. Araştırmada, tarım işletmelerinin ekonomik analizi yapılmış, faaliyet sonuçları ortaya konmuş ve yıllık faaliyet sonuçlarına dayanılarak işletmelerin rantabiliteleri incelenmiştir. Ayrıca işletmelerdeki tarım sal yatırımlar sabit ve döner sermaye açılarından ele alınarak, finansman kaynakları ile aralarındaki ilişkiler bakımından araştırılmıştır. Yine işletmelerde girdi kullanma düzeyleri, girdilerin temin şekilleri ve koşullarının saptanması araştırmanın diğer bir bölümünü oluşturmuş tur. ANAHTAR KELİMELER: Rantabilite, ekonomik analiz, tarımsal yatırım, girdi kullanma düzeyi, aktif sermaye, pasif sermaye, sabit sermaye, döner sermaye.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD. Thesis A RESEARC ON THE ECONOMICAL ANALYSIS.AGRICULTURAL INVESTMENTS AND INPUT CONSUMPTION LEVELS OF FARM OPERATIONS OF CENTRAL TOWN OF TEKİRDA? PROVINCE Hürriyet ÇELEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL İ988, Page,176 Jury: Prof.Dr. M&hmet BÜLBÜL Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Assoc. Prof.Dr. Duran TARAKLI In this research, 20 % of 58 villages, 12 villages have been selected by purposive sampling method, and 123 farm operations have been taken as sample among 1353 farm operations by random sampling method. In addition economical analysis of farm operations have been made, activity results have been stated and farm profitabilities have been studied based on the results of annual activities. Beside these, fixed and variable costs of agricultural investments of farm operations have been studied with due consideration of the relationship with financial sources. The input consumption levels on farm operations, the methods of input supply and assuring conditions are also formed another topic of this research. KEY WORDS: Profitability, economical analysis, agricultural investment, input consumption level, active capital, passive capital, fixed capital, variable capital.