Büyütme faktörü olarak kullanılan bitki ekstraktlarının ve organik asitlerin etlik piliçlerde performans ve bazı sindirim sistemi organları üzerindeki etkileri
The effects of plant extract and organic acid used as growth factor on performance and some intestinal organ in broiler chickens
- Tez No: 297692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma bitki ekstraktlarının ve organik asitlerin etlik piliçlerde performans ve bazı sindirim organları üzerine etkilerini gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede toplam 96 adet bir günlük Ross 308 broyler hibrit civciv kullanılmıştır.Dört muamele grubu oluşturulmuştur.I.Muamele = KontrolII.Muamele = Kontrol + Bitki ekstraktı ilaveli yem ( BE)III.Muamele = Kontrol + Organik asit ilaveli yem ( OA)IV.Muamele = Kontrol + Organik asit + Bitki ekstraktı ilaveli yem (BE+OA)Organik asit ve bitki ekstraktı ilave edilen yemleri tüketen gruplarda canlı ağırlık artışı (CAA), yem tüketimi (YT) ve yem dönüşüm oranı (YDO) bakımından bir ilerleme sağlanamamıştır. Ön mide, taşlık, kalp, karaciğer, pankreas, abdominal yağ ve bursa Fabricious ağırlıkları da muamelelerden etkilenmemiştir. Yemlere OA ve BE ilavesi ile duodenum, jejenum, ileum ve sekum ağırlık ve uzunlukları artmıştır. Ancak, muameleler arasındaki farklılık istatistiki olarak önemli bulunmamıştır (P>0.05). Yemlere organik asit ilavesi ileum mikrobiyolojisi üzerine olumlu etkide bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This experiment was designed to investigate the effects of supplementation with plant extract, either alone or in combination with an organic acid on growth performance, some internal organ measurements and intestinal microbiology. One-day-old male Ross 308 strain broiler chicken (n=96) were allocated to 4 dietary treatments in a randomized complete block design.The treatments were as follows;M1= Control (C)M2= Plant extract (PE)M3= Organic acid (OA)M4= Plant extract + Organic acid (PE + OA)Body weight gain, feed intake and feed conversion ratio were not improved by supplementation of OA or PE to the diets. Proventriculus, gizzard, hearth, liver, pancreas, abdominal fat and bursa of Fabricious weights were not significantly affected by dietary treatments. OA and PE diets resulted in increased weight and lenght of duodenum, jejenum, ileum and caceum . However, differences between treatments were not statistically significant (P>0.05). Supplementation of organic acid has positive effect on ileal microbiology.