Tesis içi geri kazanım-yeniden kullanım alternatifi sonrasında denim yıkama atıksularının İnert KOİ'sinin belirlenmesi
Determination of Inert cod value of denim wash wastewater after in-plant recovery-reuse alternative
  1. Tez No: 297691
  2. Yazar: RUKİYE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY YILDIZ TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tekstil endüstrisi, su tüketiminin yüksek olduğu sanayi kuruluşlarından biri olup, üretimden kaynaklanan atıksu karakteristiği olarak yüksek miktarda kolektif kirletici parametre içermektedir. KOİ parametresi atıksu karakteristiklerinin tanımlanmasında en çok kullanılan kolektif parametre özelliğini taşımasına karşın, biyolojik olarak ayrışamayan ve ortamda kalan kalıcı (inert) kısım başlangıçta ayırt edilememektedir. Dolayısı ile biyolojik arıtma tesislerinin değerlendirilmesinde KOİ'nin bileşenlerinin belirlenmesi yararlıdır. KOİ'nin bileşenlerine ayrılması inert ve biyolojik olarak parçalanabilen KOİ'nin belirlenmesidir. Biyolojik olarak ayrışamayan inert kısım da çözünmüş (SI) ve partiküler (XI) olmak üzere iki şekilde tanımlanmaktadır.Bu çalışmada tekstil endüstrisi kapsamında denim yıkama endüstrisinden kaynaklanan ve tesisin genel atıksu karakteristiğini temsil eden alt prosesler incelenmiştir. Belirlenen rinse yıkama, taş yıkama, lokal yıkama, ağartma yıkama ve tint boyama prosesleri karakterize edilmiştir. Geri kazanım-yeniden kullanım alternatifleri kapsamında yeniden kullanıldığında ürün kalitesini etkilemeyecek atıksu akımları belirlenmiştir. Buna göre, biri toplam akımlar diğeri geri kazanım sonrası kalan akımlar olmak üzere debi orantılı iki adet kompozit numune hazırlanmış ve bu numunelerin inert KOİ bileşenlerinin belirlenmesi deneyleri yapılmıştır. Geri kazanım öncesi ve sonrası atıksu karakteri bazında bir değerlendirme yapıldığında, geri kazanım sonrası toplam ve çözünmüş KOİ değerinin sırasıyla yaklaşık %45 ve %52 oranında arttığı tespit edilmiştir. Deneysel verilere göre, geri kazanımsız kompozit atıksuların çözünmüş inert KOİ (SI)'si 33 mg/lt, partiküler inert KOİ (XI)'si 20 mg/lt, geri kazanımlı kompozit atıksuların çözünmüş inert KOİ (SI)'si 26 mg/lt, partiküler inert KOİ (XI)'si 13 mg/l olarak hesaplanmıştır. Deneysel çalışma sonunda aerobik şartlar altında biyolojik giderim verimi %90-93 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Textile industry is one of the high water-consuming sectors. Textile industry wastewater contains high amounts of collective pollutant parameter. The most widely used parameter to define the characteristics of wastewater COD is the collective property of the parameter. But non-biodegradable inert portion can not be distinguished initially. Therefore, determination the components of COD is helpful for the evaluation of biological treatment plants. The seperation component of COD is the determination of non-biodegradable or inert COD and biodegradable COD. The inert COD is defined in two subgroups as soluble inert COD (SI) and particulate inert COD (XI).In this study, the representing the general character of the wastewater of denim washing facilities within the scope of the textile industry were examined sub-processes. Determined rinse washing, stone washing, local washing, bleaching and tint dyeing processes have been characterized. When re-used within the scope of the recovery-reuse alternatives, wastewater currents will not change the quality of products were determined. Accordingly, flow rate proportional two composite samples as total currents and after recovery remaining currents were prepared and these samples were analyzed to determine the components of inert COD. After recovery, the value of total COD and dissolved COD were increased by respectively 45% and 52%. According to the experimental data, before recovery, the initial inert soluble COD (SI) and the initial inert particulate COD (XI) of the composite wastewater have been obtained as 33 mgl-1 and 20 mgl-1, respectively. And after recovery, the initial inert soluble COD (SI) and the initial inert particulate COD (XI) of the composite wastewater have been obtained as 26 mgl-1 and 13 mgl-1, respectively. At the end of this experimental study, biological removal efficiency under aerobic conditions has been 90-93%.