Trakya bölgesi balarısında (Apis mellifera L.) geometrik morfometrik çalışmalar
Geometric morphometric studies trakya region honeybees (Apis mellifera L.)
  1. Tez No: 297718
  2. Yazar: HAKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE, YRD. DOÇ. DR. YAHYA TUNCAY TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Zooloji, Morphology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelecekte gerçekleşmesi beklenen koşullarda en ekonomik verimi sağlayacak genotiplerin elde edilmesi ve yetiştirilmesi ıslahın başlıca amaçlarındandır. Bu araştırmada, Trakya Bölgesindeki bal arıları (Apis melliefa L.) geometrik morfometrik yöntem kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla erkek ve işçi arılardaki sağ ön kanat örnekleri il bazında gruplandırılarak kullanılmıştır. Çalışmamızda diğer araştırmalardan farklı olarak erkek arı örnekleri de kullanılmıştır. İşçi arılarda yapılan MANOVA analizi sonucunda kontrol grubu Kafkas arısı (A.m. caucasica ) ve iller bazında bütün gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P0,05). Yukarıda elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde Trakya Bölgesi bal arısının morfometrik olarak genetik varyasyon gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Getting and rearing the genotypes which will provide the most economic efficiency in the conditions which is anticipated in the future is one of the main aims of breeding. In this study, honey bees (Apis melliefa L.) of Trakya Region were examined by using geometric morphometric methods. With this purpose, the samples of right forewings of drones and worker bees have been analyzed separately by grouping on provincial basis. In our study, drone samples have also been used as distinct from other researches. In the result of MANOVA analysis applied to worker bees, the difference between control group Kafkas honeybee (A.m. caucasica ) and all groups on provincial basis has been reached statistically significant(P0,05). Above, within the framework of our findings showing genetic variation in morphometric say Honeybee Trakya Region.