Traktör şanzıman tasarım parametrelerinin belirlenmesi
Determination of design parameters for tractor gearbox
  1. Tez No: 297717
  2. Yazar: ENGİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mevcut tarım traktörleri pazarında kullanılan traktörlerin dişli kutularına ait tasarım parametreleri ile ilgili çalışmaların fazla olmamasından dolayı, bu çalışmaya gerek duyulmuştur.Bu çalışmada orta segment tarım traktörü teknik özellikleri ve bilgisayar programı kullanılmıştır. Dişli kutusu tasarım parametreleri deney traktörü motor karakteristikleri ve traktör teknik özellikleri geometrik dizilim yöntemi, harmonik dizilim hesap yöntemi, geometrik ve harmonik hesap yöntemi ile orta segment tarım traktörünün çalışma hızları belirlenmiştir. Deney traktörünün dişli kutusu özellikleri ile mevcut dişli kutusu hızları hesaplanarak, tarım alet ve makinaları hız gereksinimlerine göre değerlendirilmiştir.Orta segment tarım traktörü dişli kutusunda yöntemlere uygun yapılan hesaplamalar doğrultusunda, konsept dişli kutusu tasarımı için ihtiyaç olan hız değerleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada geometrik dizi hesap yöntemi ve harmonik dizi hesap yöntemi ile elde edilen hızlar deney traktörü için uygun olmadığı tespit edilmiştir. Geometrik dizi ve harmonik dizi hesap yöntemlerinin birlikte kullanılması ile elde edilen hız değerleri, mevcut deney traktörü dişli kutusu hız değerleri hesaplanmış ve doğru hesap yöntemi tespit edilmiştir.Çalışma mevcut orta segment tarım traktörüne ait veriler kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Elde edilen hız hesaplamalarında geometrik hesap yöntemi ve harmonik hesap yöntemi ile elde hızların bir tarım traktörüne uygulanamayacağı fakat bu iki yöntemin birlikte kullanılması ile vites sayısı yüksek dişli kutusu elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
We need to prepare this study due to the design parameters that belongs to the gear boxes are many which is use in the current market for agricultural tractor.Technical specification of medium segment agricultural tractor and computer program was used in this study. For calculation of the working speed of an agricultural tractor; desing parameters of gear boxes, characteristic of an engine that?s belong to the experiential agricultural tractor, geometrical series of the tractor technical specification method, calculation of harmonic series method, geometric and harmonic calculation method were used. According to the requirements speed of agricultural tools and machinery were evaluated, by using specification of the gear box that?s belong to the experiential agricultural tractor with calculating current speed of the gear box.The middle segment of the calculations in accordance with appropriate methods of agricultural tractor gear box, the design of the concept gear box requirement speed value has revealed. In this study speeds obtained by using the geometric series calculation method and harmonic series calculation method is not suitable for the experimental tractor have been identified. Geometric series and harmonic series of velocity values obtained from the accounting methods used in conjunction with the existing experimental values of tractor speed gear box and the correct calculation method were calculated.In this study calculations were made by using the data of existing middle segment agricultural tractor. The resulting speed calculation of velocities obtained by geometric calculation method and a harmonic analysis method can not be applied agricultural tractors used in conjunction with the gears, but these two methods can be obtained in high gear.