Yerli üretim doğrusal hareketli yağmurlama sulama sisteminin trakya koşullarında izleme ve değerlendirilmesi
Evaluation and observation of a domestic production linear move sprinkler irrigation system under thrace conditions
- Tez No: 297721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesi koşullarında üretilen ve bölge koşullarında kullanımı gün geçtikçe artan doğrusal hareketli yağmurlama sulama sistemlerinin su dağılım özellikleri belirlenmiştir. Araştırmada, su dağılım özellikleri olarak, eş su dağılım katsayısı (CU), su dağılım yeknesaklığı (DU) ve sulama yeterliliği incelenmiştir.Araştırma sonunda, eş su dağılım katsayısı (CU) değerleri; % 68 ile 78 arasında değişmiş ve literatür de önerilen % 84 koşulunu sağlamamıştır. Ayrıca, su dağılım yeknesaklığı (DU) değerleri ise % 52 ile 66 arasında değişmiş ve literatür de önerilen % 75 koşulunu sağlamamıştır. Ayrıca, meme çapı ve işletim hızı arttıkça CU ve DU değerlerinde bir artış elde edilmesine karşın, bu artışın istatistiksel açıdan önemli olmadığı belirlenmiştirDeğerlendirmeler sonucunda, farklı meme çapları ile işletim hızları için yağmurlama hızları 26 ile 44 mm/h arasında değişmiştir. Bu değerler artan meme çapları ile artarken, artan işletme hızlarında azalmıştır. Bu nedenle, kullanılacak meme çapının ve işletim hızının seçilmesinde toprağın infiltrasyon hızı değerlerinin arazi koşullarında belirlenmesi ve doğrusal hareketli yağmurlama sistemlerinde başlık debisinin ve işletme hızının bu değerlere göre ayarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the water distribution properties of a linear move sprinkler irrigation system produced in Thrace region conditions of ever increasing were determined. In the study, as water distribution characteristics, coefficient of uniformity (CU), distribution uniformity (DU) and adequacy of irrigation were investigated.As a result, the uniformity coefficient (CU) values varied between 68% and 78 and not provide 84% proposed in the literature. In addition, the water distribution uniformity (DU) values ranged between 52% and 66 and not provide 75 % proposed in the literature. In addition, the nozzle diameter and operating speed increases, achieving an increase in CU and DU values, but this increase was not statistically significantThe precipitation rates for different nozzle diameters and operating speeds varied between of 26 to 44 mm/h. These values increased with increasing nozzle diameter and increasing operating speeds decreased. Therefore, the soil infiltration rate used in the selection of nozzle diameter and operating speed of the linear move sprinkler irrigation systems, the sprinkler discharge and operation speeds need to be set according to these values for linear move sprinkler irrigation system.