Bazı monoterpenoid bileşiklerinin lahana unlu yaprak biti, Brevicoryne brassicae (L.)'ya etkileri üzerine araştırmalar
The investigations on fumigant effects of some monoterpenoid compounds against to cabbace aphid, Brevicoryne brassicae
- Tez No: 297720
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Limonene, Linalyl acetate, p-cymene, ß-pinene, Allylisothiocyanate monoterpenoid bileşiklerinin lahana unlu yaprakbiti Brevicoryne brassicae'nın kanatsız ergin dişilerine karşı fumigant etkileri araştırılmıştır. Bütün testler her biri 55 mm çapında 12 mm yüksekliğinde plastik petri kaplarına yerleştirilmiş 10'ar yaprakbiti üzerinden 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. 50 ?l/l dozunda 24, 48 ve 72 saat süreli ön denemeler sonucunda Limonene, p-cymene, ß-pinene, Allylisothiocyanate monoterpenoid bileşikleri Letal Konsantrasyon (LC50 ve LC90) değerlerinin hesaplanması için 6 - 7 farklı alt doz denemelerine yine 24, 48 ve 72 saatlik sürelerle tabi tutulmuştur. Yaprakbitlerinde en düşük öldürücü etkiyi gösteren Linalyl acetate bileşiği ise 24, 48, 72 ve 96 saat süre ile bileşiklere maruz bırakılarak Letal Süre (LT50 ve LT90) denemeleri yapılmıştır. Bu denemeler sonucunda, doz ve süre uygulamaları göz önüne alındığında bileşiklerden en yüksek etkiyi Allylisothiocyanate'ın, en düşük etkiyi ise Linalyl acetate'ın gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated on fumigant toxicity of Limonene, Linalyl acetate, p-cymene, ß-pinene, Allylisothiocyanate monoterpenoid compounds against to apterous female adults of Brevicoryne brassicae. All the tests were applied on 10 aphids, placed on a leaf disc in a plastic petri dish which has 55 mm diameter and 12 mm height, for three replicated. 50 ?l/l at a dose of 24, 48 and 72 hours of pre-trials as a result of Limonene, p-cymene, ß-pinene, Allylisothiocyanate monoterpenoid compounds Lethal Concentration (LC50 and LC90) values for the calculation of 6 to 7 different sub-dose trials again at 24, 48 and subject to a 72 hour periods of time were involved. Lethal effect of the compound showing the lowest on aphids Linalyl acetate 24, 48, 72 and 96 hours exposed to compounds with Lethal Time (LT50 and LT90) were carried out. As a result of these trials, doses of compounds and have maximum impact while considering applications Allylisothiocyanate, Linalyl acetate showed the lowest effect.