A three-dimensional nonlinear finite element method implementation toward surgery simulation
Ameliyat simülasyonu için üç boyutlu doğrusal olmayan sonlu elemanlar yöntemi gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 297737
  2. Yazar: EMİR GÜLÜMSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY, YRD. DOÇ. DR. SİNAN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY), analitik yöntemlerle çözülemeyen matematiksel fizik ve mühendisliğin karmaşık problemlerinin uygun çözümlerini bulmak için yaygın bir şekilde kullanılan sayısal bir tekniktir. Simülasyonun hızlı olmasını gerektiren uygulamaların çoğunda, Doğrusal Sonlu Elemanlar Yöntemi tercih edilmektedir. Doğrusal Sonlu Elemanlar Yöntemi, küçük deformasyonlarla doğruya yakın çalışır. Ancak bu yöntem büyük deformasyonlarla kullanıldığı zaman doğrudan uzak sonuç verir. Bu nedenle doğrusal olmayan SEY ameliyat simülatörleri gibi önemli uygulamalar için uygun bir yöntemdir. Bu tezde, doğrusal olmayan 3 boyutlu esneklik teorisine, yeni bir formülasyon ve sonlu eleman yöntemi önermekteyiz. Doğrusal olmayan direngenlik matrisleri, Green- Lagrange gerinimleri (büyük deformasyon) kullanarak inşa edilirler. Green-Lagrange gerinimleri, küçük gerinim teorisinde gözardı edilen doğrusal olmayan terimlerin küçük gerinimlere ilave edilmesiyle türetilmektedirler. önerilen çözüm, doğrusal SEY hakkında bilgisi olanlar için daha anlaşılır bir doğrusal olmayan SEY'dir çünkü önerilen yöntem doğrudan küçük gerinimlerden türetilmektedir. Biz hem doğrusal hem de doğrusal olmayan SEY'i, aynı dört yüzlü elemanlarla aynı malzemeyi kullanarak doğrusal olmayan SEY'in doğrusal SEY'e göre avantajlarını incelemek için uyguladık. Deneylerimizde, doğrusal olmayan SEY, doğrusal SEY ile kıyaslandığında, rotasyonlar ve yüksek dış kuvvetler gerektiğinde daha hassas sonuçlar vermektedir. Diğer taraftan önerilen doğrusal olmayan çözüm, direngenlik matrislerinin hesaplanmasını ve tüm olarak sistemin çözümünü hızlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Finite Element Method (FEM) is a widely used numerical technique for finding approximate solutions to the complex problems of engineering and mathematical physics that cannot be solved with analytical methods. In most of the applications that require simulation to be fast, linear FEM is widely used. Linear FEM works with a high degree of accuracy with small deformations. However, linear FEM fails in accuracy when large deformations are used. Therefore, nonlinear FEM is the suitable method for crucial applications like surgical simulators. In this thesis, we propose a new formulation and finite element solution to the nonlinear 3D elasticity theory. Nonlinear stiffness matrices are constructed by using the Green-Lagrange strains (large deformation), which are derived directly from the infinitesimal strains (small deformation) by adding the nonlinear terms that are discarded in infinitesimal strain theory. The proposed solution is a more comprehensible nonlinear FEM for those who have knowledge about linear FEM since the proposed method directly derived from the infinitesimal strains. We implemented both linear and nonlinear FEM by using same material properties with the same tetrahedral elements to examine the advantages of nonlinear FEM over the linear FEM. In our experiments, it is shown that nonlinear FEM gives more accurate results when compared to linear FEM when rotations and high external forces are involved. Moreover, the proposed nonlinear solution achieved significant speed-ups for the calculation of stiffness matrices and for the solution of a system as a whole.