An integrated approach to water management in Kayseri: Rain water collection and storage design for Kayseri Harikalar Diyari Water-Ski Park
Kayseri su yönetimine entegre bir yaklaşımı: Kayseri Harikalar Diyarı Su Kayağı Parkı yağmur suyu toplama ve depo dizaynı
- Tez No: 297762
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde, büyük şehirlerin su yönetim stratejileri, şüphesiz ki geleceğin en büyük sorunudur. Türkiye'nin su sorunları karşısında ortaya koyduğu lider tutum, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika'da gelişmekte olan bölgeler tarafından kabul görmektedir. Kavram ve teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanması geniş bir bakış açısı kazanılması ve bütüncül yaklaşımların kabul görmesi açısından zorunludur. Bu çalışma ile birlikte, Kayseri şehrinin ilgili su ve atıksu problemleri ortaya konularak, pilot bir proje geliştirilmiş ve suyun bütüncül bir yaklaşımla, yaşamın merkezine getirilmesi sağlanmıştır.Bu çalışmada, IWA Geleceğin Şehirleri Projesi çerçevesinde suyun faydalı kullanımının Kayseri'nin kentsel tasarımının ana parçası olabilmesi için çözümler araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, Kayseri Harikalar Diyarı Su-kay Parkı'nın son üç yıllık yağmur suyu miktarı benzetimi yapılmıştır. Kayseri Harikalar Diyarı Su-kay Park'ta akışa geçecek olan suyun miktarının ve dinamik özelliklerinin değerlendirilmesi EPA SWMM 5.0 kullanılarak sağlanacaktır. Buharlaşma miktarları, sıcaklık ve akışa geçen eriyen kar suyu miktarı modele tanıtılacaktır. Sonraki adımda modelde, üç yıllık yağmur suyu kayıtlarına göre oluşacak yağış olaylarında toplanacak net su miktarı belirlenecektir.EPA SWMM 5.0 benzetim sonuçlarıyla 2,147 m uzunluğunda ve 0.3% eğime sahip olan üçgen kesitli açık kanal değerlendirilecektir. Bu benzetimle iki adet yeraltı su deposunda toplanacak yağmur suyu miktarı belirlenmektedir.Üç yılın sonunda, iki adet yeraltı su deposunda elde edilen yağmur suyu miktarı 38,300 m3'tür. Bu su ile 90.000 m3 hacme sahip olan Su-kay Parkı'nın 48%'i doldurulabilir durumdadır. Dünya Su Örgütü'nün belirlediği farklı amaçlar için suyun tekrar kullanımı kılavuzuna ve Avrupa Birliği yüzme suyu direktifine göre (2006/7EC), KASKI'de gerçekleştirilen yağmur suyu analiz sonuçlarıyla beraber, yağmur suyunun belirtilen kalite amaçları doğrultusunda sulama ve yüzme suyu kullanımı için uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water management in metropolitan areas in developing countries is a major environmental challenge of the future. Turkey?s position for increased regional leadership on water issues is gaining acceptance through developing regions of Central Asia, Middle East and Africa. Concepts and technologies about integration and vision must be implemented to gain broader acceptance and relevance. Within this study; current water and wastewater management systems are investigated for Kayseri, with the purpose of bringing water into the center of city life by a reformed proposed pilot project.In this study, ways of utilizing water as a central feature of Kayseri urban design within the frame of the IWA Cities of the Future Project was investigated. A water-ski park was designed, located in a recreational area called the Kayseri Harikalar Diyarı. Water in the park was rain and storm water collected in tanks and circulated continuously. In order to both assess the quantity and dynamics of water flow through the Kayseri Harikalar Diyarı Water-Ski Park, Environmental Protection Agency?s (EPA) Storm Water Management Model (SWMM) was used. The evaporation rates, temperature and snow melt data were introduced to the model as input parameters. The model simulated the water quantity and response to the events that will occur continuously for a 3-year rainfall record.Simulations were conducted in the EPA SWMM 5.0 to assess a proposed triangular open channel with a length of 2147 m and a slope of 0.3%. Two underground storage tanks, each with a volume of 50m3 were designed for storm/rain water collection.The obtained results demonstrated that after three years, 38,300 m3 rain water could be stored in the two proposed underground storage tanks. 43% of the water-ski lake with a volume of 90,000m3, could be recharged with the stored rain water. According to World Health Organization (WHO) guidelines for water reuse for different purposes of water and EU Directive for Bathing Water (2006/7/EC), the rain water analyses conducted in KASKI laboratories showed that the rainwater quality objectives met requirements for use for both irrigation and bathing water purposes.