Investigation of managed aquifer recharge site suitability through multi-tiered decision making approach
Yönetilen akıfer besleme sahası uygunluğunun çok kriterli karar verme yaklaşımı ile incelenmesi
- Tez No: 863389
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Küresel olarak, yeraltı suyu kaynakları kimyasal kirlenme, tükenme, antropojenik faaliyetler ve deniz suyu girişimi konularını kapsayan önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu zorluklar, hakim olan kurak iklim koşulları ve hızlı nüfus artışı ile daha da şiddetlenmekte ve sırasıyla kısıtlı yeniden besleme ve önemli ölçüde aşırı su çekimi ile sonuçlanmaktadır. Sonuç olarak, bu paha biçilmez kaynakların etkin ve kalıcı bir şekilde yönetilmesini kolaylaştırmak için sürdürülebilir önlemlerin uygulanması zorunlu hale gelmektedir. Bu tehditlerle mücadele etmek için yıllar boyunca dünya çapında pompalama oranlarının optimize edilmesinden su kullanım verimliliğinin artırılmasına kadar çeşitli yönetim stratejileri önerilmiş ve benimsenmiş olsa da, yönetilen akifer beslemesi (MAR) bugün yeraltı kaynaklarının bozulmasını ele almak için en umut verici teknolojik yaklaşımlardan biri olarak öne çıkmaktadır. MAR, kurak dönemlerde geri kazanım ya da çevresel iyileştirme amacıyla çeşitli besleme yapıları aracılığıyla akifere geri kazanılmış su (yağmur suyu ve arıtılmış atık su gibi) enjekte edilmesini gerektirir. MAR teknolojileri, baskı altındaki akiferleri yenilemedeki kabul görmüş etkinliklerinin yanı sıra, uygun sahalarda titizlikle uygulanmadıkları takdirde başarısızlık veya optimum altı performans örneklerine karşı oldukça hassastır. Besleme tesislerinin inşası için uygun yerlerin belirlenmesi süreci, çok sayıda karar parametresinin devreye girmesi nedeniyle oldukça karmaşıktır. MAR'ın yeni bir konu olduğu ülkelerde bu zorluk daha da artmakta, dolayısıyla uygulamanın karmaşıklığı daha da artmaktadır. Entegre coğrafi bilgi sistemi ve çok kriterli karar analizi (GIS-MCDA) tekniklerinin kullanılması yoluyla MAR potansiyelinin araştırılması, araştırma camiasında değerli ve gerekli bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, ilgili literatürde önerilen MCDA tabanlı karar çerçeveleri genellikle sağlam matematiksel temellerden yoksundur. Ayrıca, MAR sahasının uygunluğunun haritalanması genellikle havza düzeyinde gerçekleştirilirken, ulusal ve kentsel ölçeklerde uygulanması göz ardı edilme eğilimindedir. Bu nedenle, GIS-MCDA tabanlı MAR sahaları uygunluk haritalamasında son teknoloji hakkında derinlemesine bir literatür araştırması sunmanın yanı sıra, bu tez kapsamında yer alan çalışmalar, hem kavramsal hem de yöntemsel boyutları kapsayan bilimsel söyleme yeni ve bütünsel katkılar sunmaktadır. Bu tez kapsamında, ulusal, havza ve şehir ölçeğini kapsayan çeşitli coğrafi ölçeklerde MAR potansiyelini değerlendirmek için tasarlanmış sağlam ve güvenilir çok katmanlı karar verme yaklaşımları önerilmiştir. Ayrıca, MAR uygulaması için kirlenmeye karşı hassasiyeti en aza indirilmiş umut vaat eden bölgelerin belirlenmesi amacıyla birleştirilmiş bir yeraltı suyu hassasiyeti ve MAR potansiyeli haritalama modeli tanıtılmıştır. Bu tez kapsamında yürütülen ilk çalışmada, ülke ölçeğinde MAR yapıları için uygun alanların belirlenmesi amacıyla bulanık analitik hiyerarşi süreci (AHP) ve ideal çözüme benzerlik yoluyla tercih sıralaması tekniğini (TOPSIS) birleştiren sağlam bir yaklaşım önerilmiştir. Önerilen model, sıcak, kurak ve su sıkıntısı çeken bir ülke olan Cibuti'ye uygulanmıştır. Dokuz farklı karar kriteri belirlenmiş ve bunların göreceli önemini belirlemek için ikili karşılaştırma anketi yapılmıştır. Ayrıca, karar katmanlarını entegre etmek ve çalışma alanını önceliklendirmek için TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, yağış, eğim ve yaprak alan endeksinin (NDVI) en etkili karar parametreleri olarak önemini vurgularken, drenaj yoğunluğu en az etkiye sahiptir. Uygunluk analizi, ülkenin %10,63'ünün, %23,20'sinin ve %31,06'sının MAR faaliyetleri için sırasıyla çok yüksek, yüksek ve orta potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, Cibuti'de geçerli olan özel koşullara dayalı olarak ülke içinde uygulanabilir MAR teknolojilerinin bir değerlendirmesi yapılmıştır. Havza düzeyinde, bu tez kapsamındaki ikinci çalışma, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaygın olarak kullanılan ve önemli MAR teknolojilerinden biri olan yağmur suyu hasadına (RWH) odaklanılmıştır. RWH, bu tür bölgelerdeki yaygın su kıtlığı sorununu ele almak için umut verici bir strateji sunmaktadır. Akiferlerin yenilenmesine katkıda bulunurken evsel ve tarımsal kullanım için yağmur suyunun tutulmasını içerir. Bu araştırmada, bulanık AHP ve VlseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje (VIKOR) algoritmalarını entegre eden hibrit bir yaklaşım önerilmektedir. Bu yaklaşım, Cibuti'nin su sıkıntısı çeken güneydoğu havzasında uygulanmıştır. Bu çalışma, Cibuti'deki RWH potansiyelini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için öncü bir çabayı temsil etmektedir. Ülkedeki mevcut RWH uygulamalarına rağmen, bunların uygulanması genellikle sağlam bilimsel temellerden yoksundur ve bu da etkinliğin azalmasına ve operasyonel kırılganlıklara neden olmaktadır. Fiziksel, çevresel ve sosyo-ekonomik olmak üzere 3 boyutta organize edilen 12 karar parametresine sahip hiyerarşik bir yapı formüle edilmiştir. Bu boyutlar ayrıca 4 spesifik kritere bölünerek karmaşık bir konunun ele alınması için kapsamlı bir çerçeve oluşturulmuştur. Özellikle, bu araştırma sosyo-ekonomik parametrelerin dahil edilmesini kısıt haritalamanın ötesine taşıyarak uygunluk analizini de kapsamaktadır. Ayrıca, RWH haritalaması için VIKOR algoritmasının uygulanması literatürde daha önce görülmemiş olup öncü bir katkıdır. Bulgular, çevresel (%47,67) ve fiziksel (%37,98) boyutların önemini vurgularken, sosyo-ekonomik kümenin (%14,35) bulanık AHP analizinde daha düşük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, uygunluk haritası, kontrol barajları, perkolasyon tankları ve teraslama gibi çeşitli RWH yapıları için orta ila çok yüksek uygunluğa sahip yaklaşık 872,5 km2'lik önemli bir alanı ortaya koymaktadır. Üçüncü çalışmada ise kuru kuyuların kentsel ortamdaki potansiyeli çok katmanlı karar yaklaşımı kullanılarak araştırılmıştır. Aslında, mevcut çeşitli MAR teknolojilerine rağmen, kurulum için arazi mevcudiyeti ve sınırlı belediye bütçesi, özellikle şehirleşmiş alanlarda kullanımlarını kısıtlamaktadır. Sonuç olarak, kuru kuyular, öncelikle minimum arazi gereksinimi ve belediye bütçeleriyle uyumlu maliyet etkinliği nedeniyle, baskı altındaki sığ kentsel akiferlerin yenilenmesi için oldukça saygın bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, kuru kuyuların yaygın bir şekilde uygulanması, konumlarını düzenleyen kapsamlı kılavuzların ve çerçevelerin bulunmaması nedeniyle engellenmektedir. Bu üçüncü araştırma çalışmasında, yeraltı su seviyesinin düşme eğilimi gösterdiği Kayseri (Türkiye) kentinde kuru kuyu inşası için uygun bölgeleri belirlemek üzere birleşik bir bulanık AHP ve TOPSIS modeli önerilmektedir. Bu araştırmanın, entegre bir GIS-MCDA tekniği aracılığıyla kuru kuyuların saha uygunluğunun araştırılmasına yönelik ilk girişimi temsil etmesi dikkat çekicidir. Derinlemesine bir literatür araştırmasına ve teknik raporlara dayanarak ilgili karar kriterleri seçilmiş ve bunların göreceli ağırlıkları bulanık AHP aracılığıyla belirlenmiştir. Sonuçlar, hidrolik iletkenlik, yeraltı suyu derinliği, toprak dokusu ve arazi kullanımı/arazi örtüsünün sırasıyla %33,9, %17,8, %11,2 ve %10,1 ağırlıklarla en belirleyici kriterler olduğunu göstermiştir. Bu kriter ağırlıklarının doğrulanması, ilgili literatürdeki önceki MAR uygunluk haritalama çalışmalarından elde edilenlerle karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, çeşitli bulanıklık dereceleri altında bulguların sağlamlığını ve istikrarını vurgulamak için bir duyarlılık analizi yapılmıştır. Son olarak, çalışma alanı şehrin yol ağına dayalı olarak 54 alt bölgeye ayrılmış ve vadoz bölge kuyularının inşası için umut verici alanların belirlenmesine yardımcı olmak üzere alt bölgelere öncelik vermek için TOPSIS uygulanmıştır. Bu tezdeki dördüncü çalışma ile ilgili olarak, ilgili literatürde birleşik bir yeraltı suyu hassasiyeti ve MAR sahaları uygunluk haritalama modeli tanıtılmıştır. Özellikle, kuru kuyular kentsel ortamlarda üstün bir MAR teknolojisi olarak öne çıkarken, kuru kuyu projeleri için kirlenmeye en az duyarlı uygun yerleri belirleme görevi karmaşık bir zorluk teşkil etmektedir. Bu nedenle, bu araştırma, Kayseri'de kuru kuyu kurulumu için en özellikli alanları belirlemek amacıyla yeraltı suyu hassasiyeti ve MAR sahaları uygunluk analizinin birleşik değerlendirmesini kapsayan bir çerçeve önermektedir. Hassas bölgeleri tahmin etmek için, sadece orijinal DRASTIC değil, aynı zamanda MCDA tabanlı modifiye edilmiş varyantları da alıcı işletim karakteristiği (ROC) eğrisi (AUC) altındaki alan kullanılarak farklı hidrokimyasal parametreler açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca, kriterlerin önem seviyesini belirtmek için bulanık AHP mantığı benimsenmiş ve duyarlılık analizi ile çerçevenin sağlamlığı vurgulanmıştır. Buna ek olarak, karar katmanları ve elde edilen hassasiyet katmanı ağırlıklı bindirme (WOA) kullanılarak birleştirilmiştir. Bulgular DRASTIC-SWARA'nın arsenik (AUC=0.856) ve klorür (AUC=0.648) ile iyi korelasyon gösterdiğini ve hassasiyet modeli olarak benimsendiğini ortaya koymaktadır. Klorür ve sodyum adsorpsiyon oranı gibi yeraltı suyu kalitesi parametrelerinin yanı sıra vadoz zon kalınlığı sırasıyla %16,75, %14,51 ve %15,73 önem düzeyleriyle en önemli karar parametreleri olarak bulunmuştur. Genel olarak, çalışma alanının %28,24'ü yüksek ila çok yüksek hassasiyete sahip şarj faaliyetleri için uygun değilken, kalan kısım MAR uygulaması için düşük ila yüksek uygunluk sınıflarına göre önceliklendirilmiştir. Önerilen yaklaşım, kirlenmeye karşı duyarlılığı en aza indirilmiş uygun MAR sahalarının belirlenmesi için karar vericilere değerli bir araç sunmaktadır. Bu tezde önerilen karar çerçeveleri, politika yapıcılara ve paydaşlara çeşitli coğrafi ölçeklerde umut verici MAR potansiyeli sergileyen bölgeleri etkin bir şekilde ayırt etme ve önceliklendirme yetkisi vermektedir. Özellikle, bu tezdeki ilk iki araştırmanın sonuçları, ülkedeki MAR ve RWH stratejileri yoluyla sürdürülebilir su kaynakları yönetimini desteklemeyi amaçlayan Cibuti'nin su kaynakları yetkilileri için birincil öneme sahiptir. Üçüncü çalışma ile ilgili olarak, kuru kuyu inşası için uygun alanların belirlenmesinde önerilen GIS tabanlı hibrit MCDA çerçevesinin, kuru kuyuların oturtulması için kılavuz ve standartlardan yoksun belediyeler tarafından benimsenebileceğine inanılmaktadır. Ayrıca, bu tezin son çalışmasında sunulan entegre modelin, akiferlerin sürdürülebilir yönetimini kolaylaştırabileceği ve çeşitli küresel bölgelerdeki su kıtlığı sorunlarının azaltılmasına katkıda bulunabileceği ve aynı zamanda yeraltı suyu kirliliğine duyarlı alanlarda şarj tesislerinin kurulması nedeniyle MAR projesinin başarısız olma riskini en aza indirebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globally, groundwater resources encounter notable challenges encompassing issues of chemical contamination, depletion, anthropogenic activities, and seawater intrusion. These challenges are further exacerbated by the prevailing arid climatic conditions and rapid population growth, resulting in restricted recharge and substantial overdraft, respectively. Consequently, the implementation of sustainable measures becomes imperative to facilitate the efficacious and enduring stewardship of these invaluable resources. While diverse management strategies have been proposed and adopted worldwide over the years to contend with these threats, ranging from optimizing pumping rates to enhancing water use efficiency, managed aquifer recharge (MAR) stands out today as one of the most promising technological approaches for addressing the degradation of subsurface resources. MAR entails the injection of reclaimed water (such as stormwater and treated wastewater) into the aquifer via various recharge structures, either for subsequent retrieval during dry period or for environmental enhancement purposes. Besides their acknowledged efficacy in replenishing stressed aquifers, MAR technologies are highly susceptible to instances of failure or suboptimal performance if not meticulously executed within appropriate sites. The process of identifying suitable locations for the construction of recharge facilities is notably intricate, owing to the multitude of decision parameters at play. This challenge is further compounded in countries where MAR remains a novice subject, thereby amplifying the complexity of the task. The exploration of MAR potential through the utilization of integrated geographic information system and multi-criteria decision analysis (GIS-MCDA) techniques is acknowledged within the research community as a valuable and insightful approach. Nonetheless, the MCDA-based decision frameworks proposed in the pertinent literature often lack robust mathematical underpinnings. Furthermore, while the mapping of MAR site suitability is commonly conducted at the watershed level, its implementation at the national and urban scales tends to be overlooked. Hence, besides providing an in-depth literature survey about the state of the art in GIS-MCDA based MAR sites suitability mapping, the studies encompassed within this thesis introduce novel and holistic contributions to the scholarly discourse, spanning both conceptual and methodological dimensions. Within the scope of this thesis, robust and reliable multi-tiered decision making frameworks designed to evaluate the potential of MAR across diverse geographical scales, encompassing national, watershed, and city extend were proposed. Moreover, we introduced a coupled groundwater vulnerability and MAR potential mapping model for the sack of identifying promising regions with minimized vulnerability to contamination for MAR implementation. In the first study conducted in this thesis, a robust approach that combines fuzzy analytical hierarchy process (AHP) and technique for order of preference by similarity to ideal solution (TOPSIS) to delineate suitable sites for MAR structures at a countrywide scale was proposed. The proposed model is applied to Djibouti, a hot, dry, and water-stressed country. A set of nine decision criteria were identified and a pairwise comparison survey was conducted to determine their relative importance. Additionally, the TOPSIS method was employed to integrate the decision layers and prioritize the study area. The results highlight the significance of rainfall, slope, and NDVI as the most influential decision parameters, while drainage density has the least impact. The suitability analysis reveals that 10.63%, 23.20%, and 31.06% of the country have very high, high, and moderate potential for MAR activities, respectively. Furthermore, an evaluation of viable MAR technologies within the nation is conducted based on the specific conditions prevailing in Djibouti. At the watershed level, the second study within this thesis focuses on a significant MAR technology extensively employed in arid and semi-arid regions: rainwater harvesting (RWH). RWH offers a promising strategy to address the pervasive challenge of water scarcity in such regions. It involves capturing stormwater for domestic and agricultural use while contributing to aquifer replenishment. In this research, a hybrid approach is proposed, integrating fuzzy AHP and VlseKriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje (VIKOR) algorithms. This approach is implemented in the water-stressed southeastern basin of Djibouti. This study represents the pioneering endeavor to comprehensively assess RWH potential in Djibouti. Despite existing RWH practices in the country, their implementation often lacks robust scientific foundations, resulting in reduced effectiveness and operational vulnerabilities. A hierarchical structure with 12 decision parameters is formulated, organized into 3 dimensions: physical, environmental, and socio-economic. These dimensions are further divided into 4 specific criteria, establishing a comprehensive framework for addressing the complex issue. Notably, this research extends the incorporation of socio-economic parameters beyond constraint mapping, encompassing suitability analysis as well. Additionally, the application of the VIKOR algorithm for RWH mapping is unprecedented in the literature, marking a pioneering contribution. Findings highlight the significance of the environmental (47.67%) and physical (37.98%) dimensions, with the socio-economic cluster (14.35%) exhibiting lower importance in the fuzzy AHP analysis. Also, the suitability map reveals a substantial area, approximately 872.5 km2, with moderate to very high suitability for various RWH structures like check dams, percolation tanks, and terracing. Regarding the third study, the potential of drywells in an urban environment was investigated using multi-tiered decision approach. In fact, despite existing several MAR technologies, land availability for installation and limited municipal budget restrict their usage, especially in urbanized areas. Consequently, drywells emerge as a highly regarded solution for replenishing stressed shallow urban aquifers, primarily owing their reputation to their minimal land requirement and cost-effectiveness aligned with municipal budgets. Nevertheless, the widespread implementation of drywells is hampered by the absence of comprehensive guidelines and frameworks governing their sitting. In this third research endeavor, a coupled fuzzy AHP and TOPSIS model is proposed to identify favorable zones for drywell construction in the urban city of Kayseri, Turkey—an area prone to declining water tables. It is noteworthy that this research represents the initial attempt in investigating the site suitability of drywells through an integrated GIS-MCDA technique. Based on an in-depth literature survey and technical reports relevant decision criteria were selected and their relative weights were determined through the fuzzy AHP. The results indicated that hydraulic conductivity, depth to groundwater, soil texture, and land use/land cover were the most determining criteria with 33.9%, 17.8%, 11.2%, and 10.1% of weights, respectively. The validation of these criterion weights was conducted by comparing them with those from previous MAR suitability mapping efforts in relevant literature. Additionally, a sensitivity analysis was performed to underscore the robustness and stability of the findings under various degrees of fuzziness. Finally, the study area was divided into 54 sub-regions based on the road-network of the city and the TOPSIS was applied to prioritize the sub-regions to help identify promising areas for the vadose zone wells construction. Concerning the fourth study in this thesis, a combined groundwater vulnerability and MAR sites suitability mapping model was introduced in the pertinent literature. Notably, while drywells stand out as a superior MAR technology in urban environments, the task of identifying appropriate locations with minimal susceptibility to contamination for drywell projects presents an intricate challenge. Hence, the present research proposes a framework encapsulating the combined assessment of groundwater vulnerability and MAR sites suitability analysis to pinpoint the most featured areas for installing drywells in Kayseri, Turkey. To extrapolate the vulnerable zones, not only the original DRASTIC but also its MCDA based modified variants were evaluated with regard to different hydrochemic