Photo-responsive microcapsule systems via supramolecular chemistry
Supramoleküler kimya yoluyla kurulan ışıl ayrılabilir mikrokapsüller
- Tez No: 297814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Supramoleküler olarak kendiliğinden birleşme, nanopartiküllerin ya da diğer bileşenlerin çevreleri vasıtasıyla yapmış oldukları kovalent olmayan belirli etkileşimler sayesinde daha iyi organize olmuş işlevsel malzemeler olarak kendiliğinden düzenlenmelerini sağlayan tersinir bir yöntemdir. Kovalent olmayan bu etkileşimler nano/mikro-partiküllerin birbirlerini tanımasına ve misel, mikroküre, membran ya da koloidal mikrokapsüller gibi değişik yapılar oluşturmalarına izin verir. Fakat, bu sistemlerin oluşumu nanopartikül kümelenmelerine yön verebilecek yüksek seviyede bir kontrol gerektirir. Bu tez, ışıl yolla dönüşebilir yeteneği vurgulanarak, kovalent olmayan çapraz bağlama etkileşimleri sayesinde kendiliğinden bir araya gelen mikrokapsüllerin oluşumu ve stabilizasyonu üzerine durmaktadır. Bu çalışmada, uyaranlara tepki verebilen mikrokapsüller oluşturmak üzere siklodekstrin kaplı altın nanoparçacıklar ve ışıl yolla dönüşebilir birbirinden farklı çapraz bağlayıcı moleküller sentezlendi. Bağlayıcı üzerindeki azobenzen molekülü ve nanopartikül yüzeyi üzerindeki siklodekstrin ligandı arasındaki konuk-konak kompleksleşmesi su/organik-solvent emülsiyonu arayüzeyinde bir çapraz bağlama meydana getirir. Bu şekilde oluşan mikrokapsüller optik mikroskopi, UV-Vis spektrometri ve transmisyon elektron mikroskopi teknikleriyle gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supramolecular self-assembly is a reversible process by which nanoparticles or other components spontaneously ordered into well organized functional structures due to their specific noncovalent interactions through their environment. These noncovalent interactions let the nano/micro-particles recognize each other and form different constructions such as micelles, microspheres, interface (membrane) or collodidal microcapsules. However, the construction of these systems requires a high degree of control to direct the nanoparticles? aggregation process. This thesis focuses on the formation and stabilization of self-assembled microcapsules that are obtained with noncovalent crosslinking interactions with an emphasis on photo-reversible ability of them. In this study, cyclodextrin functionalized gold nanoparticles and different photoswitchable crosslinker molecules were synthesized to obtain stimuli responsive colloidal microcapsules. Host-guest complexation between azobenzene molecule on the linker and cyclodextrin ligand on the nanoparticle surfaces leads to crosslinking of nanoparticles at the interface of water/organic-solvent emulsion. Resulting microcapsules were characterized using a variety of techniques such as optical microscopy, UV-Vis spectrometry and transmission electron microscope (TEM).