Denseness of Morse-Smale systems on surfaces
Yüzeyler üzerindeki Morse-Smale sistemlerinin yoğunluğu
- Tez No: 297816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tıkız, bağlantılı ve kenarı olmayan iki boyutlu bir manifold M ile gösterilsin. Manifold M, yönlendirilebilen bir manifold ya da RP2, Klein Şişesi veya torusla RP2'nin bağlantılı toplamı manifoldlarından bir olduğunda Morse-Smale vektör alanlarının tüm Cr vektör alanlarında yoğun olduğu bilinmektedir. Biz bu çalışmada, bu gerçeklerin kanıtlarını inceledik. Aynı zamanda, herhangi bir tıkız, bağlantılı ve kenarı olmayan iki boyutlu bir manifold üzerindeki herhangi bir Cr vektör alanı X'in tüm tekillikleri hiperbolik olduğunda, vektör alanı X'in global resmini çizen bir yöntem ve yapı geliştirdik.
Özet (Çeviri)
Let M be a compact, connected 2-manifold without boundary. Morse-Smale fields are known to be dense in the space of all Cr vector fields on M when M is oriented or is one of RP2, Klein Bottle or torus with a cross cap. In this work, we study the proofs of these facts. Furthermore, we exhibit a global picture of a Cr vector field X on a compact, connected 2-manifold without boundary when all the singularities of X are hyperbolic.