Integrated production planning, shift planning and detailed scheduling in a tissue paper manufacturer
Bir temizlik kağıdı üreticisinde bütünleşik üretim planlama, vardiya planlama ve çizelgeleme
  1. Tez No: 297829
  2. Yazar: ZEHRA MELİS TEKSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, Türkiye'deki büyük bir temizlik kağıdı üreticisinde bütünleşik üretim planlama, vardiya planlama ve çizelgeleme uygulamasıüzerinedir. Üretici firma, farklı coğrafi bölgelerde bulunan üretim tesislerinde faaliyet göstermektedir. Bu tesislerden ikisi firmaya ait olup, diğer ikisi iki farklı anlaşmalı taşeron firmaya aittir. Üretim süreci iki fazdan oluşmaktadır. İlk fazda büyük kütlelerde kağıt üretimi gerçekleşmektedir. İkinci fazda bu kağıtlar, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, mendil gibi son ürünlere dönüştürülmektedir. Tüm üretim tesisleri ikinci faz üretimi gerçekleştirecek ekipmana sahiptir. Buna karşın yalnızca bir tesiste kağıt üretimi gerçekleşebilmektedir. Kuruluş, yoğun rekabet ortamında faaliyet göstermektedir. Ürünleri, rakip firmaların ürünleri tarafından tümüyle ikame edilebilir ürünlerdir. Kuruluş müşteri taleplerini farklı satış kanallarıyla karşılamaya çalışmaktadır. Kuruluşun ana amacı, satış kanallarını sürekli besleyerek satış kaybını önlemektir. Sektördeki kar marjları oldukça düşüktür. Karlılığı yükseltebilmek için, kuruluşun üretim, taşıma, kurulum ve envanter maaliyetleri gibi işletim maaliyetlerini düşürmesi gerekmektedir. Bu tezde, ana amacı işletim maaliyetleri düşürmek, müşteri servis seviyesini ve hızlı değişen koşullara karşı planlama departmanının tepki hızını artırmak olan bir planlama sistemi geliştirilmiştir. Planlama sistemi, kapasite planlama, vardiya planlama ve çizelgeleme problemlemlerini çözmek üzere, üç bütünleşik modelden oluşmaktadr. Tüm problemler, eniyileme yöntemleri ve sezgisel yöntemlerin birlikte kullanımıyla çözülmüştür. Planlama sistemi, ICRON Tedarik Zinciri Eniyileme Sistemi'nde uygulanmıştır. Kapasite planlama ve vardiya planlama modelleri Ocak 2011 itibariyle kullanımda olup, çizelgeleme modeli Mart 2011'de devreye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis is about the implementation of an integrated planning system in a large tissue paper manufacturer in Turkey. The manufacturer operates over four production facilities in different geographical locations where two of the plants are owned by the company while the other plants are owned by two separate contractors. The manufacturing process is composed of two phases. In the first phase paper is produced as a bulk in the form of paper bobbins. In the second phase, bulk paper bobbins are converted into end products, like toilet papers, paper towels, napkins, etc. Although all plants are equipped to perform the converting operation, only one plant has a paper production facility. The company operates in an highly competitive market. Its products are fully substitutable by the products of its competitors. Thecompany tries to fulfill customer demands through a number of sales channels. The main purpose of the company is to prevent loss of sales by continuous feed up of sales channels. Profit margins in the sector are very low. To be able to increase profits,company aims to decrease operational costs such as process, transportation, setup and inventory holding costs. In this thesis, we developed a planning system where main objectives are to decrease the operational costs, to increase customer service level and to increase responsiveness of planning department to fast changing conditions. The planning system is composed of three integrated models to solve the capacity planning, shift planning and scheduling problems. All three problems are solved by an mixture of optimization methods and heuristics. The planning system is implemented in ICRON Supply Chain Optimization System. Capacity planning and shift planning models have been in use since January 2011 and scheduling model has been in use since March 2011.