Throughput and inventory analysis of a flexible machine for different maintenance policies
Esnek bir makinede değişik onarım stratejileri için üretim ve envanter analizi
  1. Tez No: 297830
  2. Yazar: EMRAH ERDEM UFLUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada iki farklı parçanıın üretilip bir araya getirildiği bir üretim atölyesiincelenmekte, farklıı üretim ve onarım stratejilerinin üretimdeki verim ve envanterüzerindeki etkileri karşılaştırılmaktadır. Temel olarak karşıılaştıırmalar iki farklıı onarıımstratejisi uygulanan bir esnek makine ve sadece tek parça tipi üretebilen iki tane sııradanmakineler arasıındadıır. İki makine bir arastok hattıı, kesikli durumlu sürekli zamanlı birMarkov Zinciri olarak iki farklıı makine yerleşim şekli için modellenmiştir. İlk yerleşimşekli bir esnek makine ve onu takip eden hatasıız bir montaj makinesinden oluşmaktadıır.İlk istasyonda esnek makine tarafıından işlenen iki tip parça daha sonra ikinci istasyondamontaj makinesi tarafıından birleştirilmektedir. Bu yerleşim şekli için iki farklıı onarıımstratejisi uygulanmıştıır. Birincisi, Birlikte Tamir Et stratejisidir; makinenin iki farklıkesici ucundan biri bozulduğunda makine durdurulmaz ve üretime diğer parçayla devamedilir. Bu, iki kesici uç da bozulana kadar devam eder, ve sonunda ikisi birliktetamir edilir. İkinci onarım stratejisi ise Dur ve Tamir Et uygulamasıdır; kesici uçlardanbiri bozulduğunda makine durdurulur, o uç tamir edilir ve üretime kaldığı yerden devamedilir. Diğer yerleşim şekli ise iki bağımsız sıradan makineyi yine bir hatasızmontaj makinesinin takip etmesiyle oluşmaktadır. Her sistem ve onarım stratejisinintek makine halleri icin Markov analizleri yapıldıktan sonra iki makine bir arastok hatları incelenir. Kesin çözümler geçis denklemleri kullanılarak bir yazılım aracılığıyla eldeedilir ve karşılaştırmalar için kullanılırlar. Sonuçlar yönetimsel bir bakış açısıyla incelenirve hangi sistemin ve onarım stratejisinin hangi parametre setlerinde diğerlerindendaha iyi olduğu konusunda kararlara varılır.
Özet (Çeviri)
In this study, a manufacturing shop floor with two part types is examined and the impactsof different production and maintenance policies on the average throughput and averagebuffer levels are compared. Basically the comparisons are between a flexible machine withtwo different maintenance strategies and two independent ordinary machines, which arecapable of producing only one type of product. A two-machine-one-buffer(2M1B) line ismodelled as a Discrete State Continuous Time Markov Chain for two different layouts.First layout includes a flexible machine which is followed by a reliable assembly machine.Two types of parts, produced by the flexible machine, are assembled at the secondworkstation. In this layout, two different maintenance policies will be applied. First oneis called Repair Together Policy; when a tool breaks down, the machine is not stoppedand production goes on with the other part type until both tools are down. At that point,both tools are repaired together. Second maintenance policy is called Stop and Repair Policy;whenever a tool breaks down, the machine is stopped and that tool is repaired. Productiongoes on from the same point after the repair. The other layout to be used includes twoindependent/ordinary machines that are followed by a reliable assembly machine.After Markov anlaysis of the single machine cases for each system and maintenance policy,2M1B lines are examined. Exact solutions are found by a software program using balanceequations and used for comparison of the systems and maintenance policies. Results areinvestigated from a managerial point of view trying to decide which system and maintenancepolicy is better in which parameter set of the machines.