Due date assignment with family setups
Hazırlık zamanlı termin atama problemi
  1. Tez No: 297828
  2. Yazar: SEVİLAY SERTDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, dinamik ortamda rassal olarak gelen işlere termin tarihi atama problemi ele alınmıştır. Gelen işler tek bir makinede işlem görmektedir ve işlem benzerliklerine göre gruplandırılmıştır. Art arda işlem gören aynı gruba ait işler arasında hazırlık gerekmemektedir. İki farklı gruba ait işler arasında hazırlığa ihtiyaç duyulmakta ve hazırlık süresini ise sadece başlayacak işin grubu belirlemektedir.Bu problem için geliştirilen çözüm yaklaşımına göre, belirlenen aralıklarla termin tarihi daha önce atanmış ama henüz tamamlanmamış işler ile yeni gelen işler birlikte çizelgelenmekte ve yeni gelen işlerin termin tarihi bu çizelgeye göre tayin edilmektedir. Belirli aralıklarla çözülen statik çizelgeleme problemi için iki farklı matematiksel model oluşturulmuştur. Daha sonra bu modellerden bir tanesi kullanılarak iki farklı deney gerçekleştirilmiştir. İlk deneyde, farklı boyutlarda ve değişik parametrelerle oluşturulan statik problem örnekleri çözücü performansını test etmek için çözülmüş ve sonuçları raporlanmıştır. İkinci deneyde kullanılan çözücü parametreleri ve ortam parametreleri ilk deneyin sonuçları göz önünde tutularak belirlenmiştir. İkinci deneyde ise, önerilen yaklaşıma göre farklı parametrelerle oluşturulan politikaların performansları çeşitli dinamik ortamlarda incelenmiştir. Bununla birlikte, her bir politika parametresinin sistem performansı üzerindeki etkisi detaylı alarak analiz edilmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study considers the single machine due date assignment problem involving dynamic arrivals and family setups. A rolling horizon approach following periodic rescheduling strategy is developed to quote due dates. At specific time points, jobs in the system are rescheduled, and due dates of newly arrived jobs are quoted taking the constructed schedule into account. According to the proposed policy based on this approach, a static scheduling problem is solved periodically to determine the order of processing and the due dates of jobs in dynamic environments. For this static problem two separate mixed integer linear programming formulations are developed. Using one of the formulations two experiments are conducted. In the first experiment, the performance of the solver is tested by solving a set of various-sized static scheduling problems generated with different parameters. The environmental parameters and the solver parameters of the second experiment are set based on the results of the first experiment. In the second experiment, a set of policies is constructed using different parameters, and their performances are analyzed in distinct dynamic production environments. The changes in the system performance measures with respect to the parameters of the proposed policy are examined for each environment.