Material selection optimization model for green buildings
Yeşil binalarda malzeme seçimi için eniyileme modeli
- Tez No: 297831
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Binalar doğal kaynakları tüketir ve çevreyi kirletir. Binalar zararlı atıkların ve kullanılan enerjinin büyük bir bölümünden sorumludur. Yeşil bina felsefesi, geleneksel binaların bu önemli çevresel etkilerinden dolayı gelişmiştir. Yeşil bina hareketi bu etkilerin azaltılmasını ve sürdürülebilir binaların oluşturulmasını amaçlar. Bu bağlamda, karar vericilerin çevre dostu malzemeler seçebilmeleri için inşaat malzemelerinin çevresel yüklerinin ölçümlenmesi gerekmektedir. Günümüzde malzeme seçim süreci mekanik, çevresel, ekonomik etkiler gibi çeşitli faktörlerle ilgilenen çok boyutlu bir çalışmadır. Bu çoklu karar verme problemlerinin çözümü için bilgisayarla bütünleşik modellere gereksinim vardır. Bu çalışma, yeşil binaların performansını yükseltmek için karar vericiye uygun malzeme seçimi konusunda bir matematiksel model önerir. Bu tam sayılı programlama modeli bir binanın çevresel etkisini alternatif malzemeleri temel alarak; aynı zamanda ekonomik ve ek çevresel faktörleri hesaba katarak yaşam çevrimi perspektifi içerisinde en aza indirgemeye çalışır. Ekonomik faktörler malzemelerin pazar fiyatına göre temellendirilmiştir. Ayrıca, çevresel parametreler geri dönüştürülebilir içerik oranı ve bölgesel malzemenin mevcudiyetini içerir. Model, geçerliliğinin analizi için tek katlı bir binaya uygulanmıştır. Karar vericilerin tercihlerindeki olası değişiklikler için duyarlılık analizi uygulanmıştır. Bu tez geçmiş çalışmalardan farklılık göstermektedir. Bu çalışma, malzemelerin maliyetleri ve çevresel özellikleri konusunda gerçekçi bir yaklaşıma sahiptir ve çevre dostu bir binanın kurulmasına yardımcı olur. Bu çalışma, binaların kullanımı süresince doğan çevresel etkileri içermez.
Özet (Çeviri)
Buildings deplete natural resources and pollute the environment. They are responsible for a large portion of harmful emissions and use notable amount of energy. Green building philosophy has evolved due to the immense impacts of conventional buildings. The green building movement intends to reduce these effects and form sustainable buildings. In this context, it is essential to assess environmental burdens of building materials in order to encourage decision-makers for selecting environmental-friendly materials. Recently, material selection process turns out to be an integral approach considering technical, environmental and economical aspects. Therefore, computer-based models are required to treat these multi-criteria problems. This study proposes a mathematical model in order to help decision-makers with the selection of proper materials in order to increase performance of green buildings. The integer programming optimization model tries to minimize the environmental impact of a building in a life cycle perspective based on candidate materials along with economic and additional environmental considerations. Economic factors are based on market prices. Moreover, environmental parameters cover recycled content ratio and availability of regional materials. The mathematical model is applied to a single storey building in order to analyze its effectiveness. Sensitivity analysis is performed in order to observe possible variations in decision-makers preferences. This thesis is distinctive from the previous studies. It determines a realistic approach between materials? cost and environmental features and enhances forming an entire environmental-friendly building. This study does not cover the environmental impacts result from occupancy phase of buildings.