Optimization modeling for a steel structure project with multiple sourcing points and stochastic delivery times
Çelik konstrüksiyon projelerinde tedarik optimizasyonu: çoklu tedarik noktası ve stokastik sevkiyat süreleri
  1. Tez No: 297832
  2. Yazar: OSMAN SERKAN İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ARAS, PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çelik endüstrisinde yaşanmakta olan konsolidasyon ve lojistik alanında yaşanan gelişmelere istinaden, çelik konstrüksiyon üreticileri artık çelik konstrüksiyon tedariğinde minimum maliyeti yakalayacak tedarik ağı seçimini yapmak zorundadırlar. Bu çalışma bir çelik konstrüksiyon projesinde malzeme maliyeti ve projenin gecikmesinden dolayi ödenmesi gerekecek cezai maliyetin optimizasyonu konusuna eğilmektedir. Bu çalışmanın amacı çelik konstrüksiyon projelerinde tedarik optimizasyonunu sağlayacak matematiksel bir modelleme geliştirmek ve bu modellemeyi çözebilecek bir algoritma oluşturmaktır.Çelik elemanların sevkiyat sürelerinin stokastik biçim göstermelerinden dolayı, yöneylem araştırması alanında çokça kullanılan bir yöntem olan stokastik dinamik programlama vasıtası ile problem çözülebilmiştir. Oluşturulan modelleme Rusya'nın Sibirya Bölgesi'nde devam etmekte olan gerçek bir çelik konstrüksiyon projesine uygulanmış ve değişik cezi şartlar için yüzde 9.54 ve 19.99 maliyet tasarrufu sağlanmıştır. Modelleme C++ dilinde yazılan bir algoritma ile çözülmüştür. Çözüm için gerekli süre çok kısadır; dolayısıyla geliştirilmiş olan modelleme daha büyük inşaat projeleri üzerinde de kullanılabilir.Bu çalışma söz konusu optimizasyonu ilk kez ele alması, bu ikilemi ilk kez stokastik dinamik programlama metodolojisi ile modellemesi ve bu modellemeyi bir programlama dili ile çözmesi açılarından akademik anlam kazanmaktadır. Ayrıca inşaat ve endüstri mühendisliği disiplinlerinin kesişiminde yer almakta ve bu bağlamda proje yönetimi ve zaman planlamasi, maliyet optimizasyonu ve inşaat mühendisliği problemlerinde doğrusal, dinamik ve stokastik programlama metodolojilerinin kullanıldığı ileriki çalışmaların önünü açmaktadır. Oluşturulmuş modelde yapılacak çeşitli revizyonlar yeni araştırma konularının ortaya çıkmasına sebep olacaktır ? örneğin kaynak veya tedarik kısıtlarının getirilimesi, optimizasyonun her yeni proje safhasında tekrarlanması, bir aktivite için birden fazla tedarik noktası kullanılabilmesi ve aktivite sürelerinde sürekli olasılık dağılımı kullanılması gibi.
Özet (Çeviri)
Due to the consolidation trends in steel industry and advancements in logistics, steelmakers now face the challenge of choosing the most cost-effective sourcing network for a steel structure project. This research deals with the problem of determining the optimal trade-off between the cost of material supplies and the tardiness cost of a project. The aim of this research study is to provide the mathematical background of the sourcing optimization models for steel structure projects. Another objective is to come up with an efficient solution method for this mathematical model.Due to the stochastic nature of the delivery times of steel components, the optimization problem is solved by stochastic dynamic programming, which is a well-known technique in operations research. The model is applied to an on-going real project carried out in Siberia, and 9.54% and 19.99% savings are obtained in terms of total project cost. A C++ code is developed for the solution of the optimization problem. The required computation time is quite short, which implies that the proposed method can also be utilized on larger project networks.The main research contribution is the formulation of stochastic dynamic programming model that optimizes the cost of sourcing. Furthermore, a fit-for-purpose computer code has been developed for the solution process. In addition, standing on the intersection of civil and industrial engineering disciplines, this study stimulates further studies on project scheduling and cost optimization, and use of linear, dynamic and stochastic programming methodologies on different civil engineering subject matters. Further research can be conducted on the optimization model that is formulated in this study ? i.e. resource or capacity constraints can be introduced, optimization can be re-conducted at each stage, partial sourcing for activities can be allowed, continuous probability distribution can be used for activity durations.