Effect of bentonite slurry injection on pipe jacking forces
Bentonit enjeksiyonunun boru itme kuvvetlerine etkisi
  1. Tez No: 297834
  2. Yazar: MÜCAHİT NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Boru itme yöntemi bir itme (giriş) bacasından prefabrike olarak üretilmiş olan boruların hidrolik pistonlarla bir çıkış bacasına kadar sürülmesi yöntemidir. Bu yöntemin en önemli kısıtlayıcı unsuru itme mesafesinin sınırlı olmasıdır.Bu çalışmanın ana amacı boru itme yöntemindeki itme mesafesinin arttırılabilmesi için yağlanma etkisinin oluşturabilmesi amacıyla kullanılan malzeme ve yöntemlerin yerli yerinde uygulanması diğer bir ifadeyle bentonit enjeksiyonun optimizasyonun sağlanması ve mevcut bilgi ve teknolojilerin daha ileri bir aşamaya taşınmasıdır. Bu amaçla sahada üç adet boru itme uygulamasının itme kuvveti değerleri kayıt altına alınırken Boğaziçi Üniversitesi Geoteknik Laboratuvarında da iki yeni test düzeneği kurulmuştur. İlk test düzeneğinde, kum zeminde bentonit enjeksiyonunun temsil edilmesi için pleksiglas bir hücre içinde hazırlanmış olan kum zemin üzerine $5$ cm yüksekliğinde dökülen bentonit çamurunun sabit basınç altında kum zemine penetrasyonu gözlemlenmiştir.İkinci test düzeneğinde ise yine pleksiglas bir cam hücre içerisinde hazırlanmış olan kum numune içerisinden beton boruyu temsil eden beton çubuk numunesi, etrafında bentonitin var olduğu ve var olmadığı durumlarda çekilerek, arazide uygulanmakta olan bentonit enjeksiyon yöntemleri laboratuvarda modellenmeye çalışılmıştır. Bu deneyler sonucunda ölçülmüş olan kum zemin ile beton arasındaki ara yüzey sürtünme katsayısı değerleri, arazi uygulamalarında kaydı tutulmuş olan değerlerle birlikte yorumlanmıştır.Bu çalışmanın en önemli sonucu efektif bir bentonit enjekiyonuyla zemin ile beton boru ara yüzeyindeki sürtünme katsayısının $87$\% oranında azaltılabileceği ve toplam maliyette en az $20$\% oranında bir tasarruf sağlanabileceğidir. Bunun için, bentonit enjeksiyonunun, bentonit miktarı ve basıncının sabit tutularak kesintisiz bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmanın sonunda ise boru itme yöntemi için yeni bir enjeksiyon sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pipe jacking is a technique used to form tunnels by pushing prefabricated pipes through the ground from an entrance shaft to an exit shaft. The main limitation for pipe jacking method is limitation of jacking distance. Main aim of this study is trying to advance both the knowledge of the lubricity mechanism at the pipe-soil interface and the technology for lubrication and overcut stability in pipe jacking, in order to upgrade jacking distance by ensuring that lubricants are properly and effectively used, in other words optimization of bentonite injections that is applied for lubrication. For this purpose a research program is started which have laboratory and field stages. Jacking force data of three cases are recorded at the field stage, and at Bogazici University Geotechnical Laboratory, two new laboratory test setups are prepared. At the first laboratory test set up, by applying a constant pressure on $5$ cm height bentonite slurry which was poured on sand layer, bentonite slurry injection in pipe jacking operations at the jobsite is tried to be simulated. At the second laboratory test set up by pulling out a concrete pipe sample from sand in condition with and without bentonite slurry around the concrete pipe sample, bentonite slurry injection methods which are commonly used in practice for lubrication are tried to be modeled in laboratory. Interface coefficient of friction results which are obtained from both laboratory tests and field jacking data are evaluated together. As an important result it was determined that with an efficient lubrication, $87$\% reduction of interface coefficient of friction can be achieved which means $20$\% reduction of total cost. For this bentonite slurry injection should be done under a constant injection pressure with continuous feeding of bentonite slurry in a pressure closed system. At the end of this study a renovation of bentonite injection system for pipe jacking is recommended.