Investigation of rebar corrosion in plain and steel fiber reinforced concrete under static and dynamic loading
Lifli ve lifsiz betonarme yapı elemanlarında statik ve dinamik yük altında donatı korozyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 297841
  2. Yazar: ANIL NİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. TAYFUN ALTUĞ SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Donatı korozyonu betonarme yapılardaki tahribat sebeplerinin en önemlilerindendir. Yönetmelik vestandartlarda, donatı korozyonuna karşı çeşitli önlemler önerilmiştir. Avrupa ve Türk Standartlarındaki(TS EN 206 and TS ENV 1992), bu önlemler ve öneriler, zararlı etkilerin betona girişini kısıtlayarakdonatı çeliğinin korunmasına dayalıdır. İstenen yapı ömrünü sağlamak için, beton örtüsü vekalitesi çevre koşullarının şiddetiyle birlikte arttırılmaktadır. Ancak, betonun çatlaması, ömürtahminlerinde dikkate alınmamaktadır. Halbuki, beton gevrek bir malzemedir ve çeşitli etkileraltında kolayca çatlayabilir. Çatlakların donatı korozyonundaki rolü ise tartışmalıdır. ACI 318-08(Building Code Requirements for Structural Concrete) ve ACI 224R-01 (Control of Cracking inConcrete Structures)'e göre, en önemli parametreler beton örtüsü ve kalitesidir çünkü korozyonerken başlasa da sadece çatlak bölgesinde kalabilir. ACI 224R-01'de tekrarlı yüklerin önemi vurgulanmıştır.Bu yükler çatlak genişliğinde artışa neden olabilir, ve böylece korozyonu arttırabilirler.Bu çalışmada, çatlakların donatı korozyonundaki rolü araştırılacaktır. Standartlarda farklıçevre koşulları için önerilen beton örtü kalitesi ve yeterliliği çatlaklı beton için test edilecektir.Deney numunelerinde çatlaklar belirli eğilme yükleri altında elde edilecek, bu çatlakgenişlikleri yalın ve lifli betonlar için karışlaştırılacaktır. Korozyon ölçümleri çatlaklı ve çatlaksızasıyla dinamik yük altında çatlamış numuneler, statik yük altında çatlamış numuneler,çatlaksız numuneler olarak bulunmuştur. Çelik lif kullanımı korozyon hızını su/çimento oranı azaldıkça azalır.
Özet (Çeviri)
Reinforcement corrosion is one of the most important causes of deterioration forconcrete structures. In codes and standards, there are recommendations for protectionagainst reinforcement corrosion. In the European and Turkish standards (TS EN206and TS ENV 1992), these recommendations are based on the protection of the steelreinforcement by limiting the access of aggressive agents. Concrete cover thicknessand quality are increased in more aggressive environmental conditions to assure therequired lifetime for the structure. However, the cracking of the concrete is not takeninto consideration in lifetime estimations. Concrete is a brittle material that can beeasily cracked due to several factors. The role of cracks in reinforcement corrosionis controversial. According to the ACI 318-08 and ACI 224R-01, more importantparameters are concrete cover and concrete quality as the corrosion may localize despitean earlier onset. In ACI 224R-01, the importance of cyclic loading is emphasized as itcan cause an increase in crack width and thus in corrosion. In the present study, therole of cracks on reinforcement corrosion was investigated. Concrete cover and qualityrecommended by standards were tested for cracked concrete. Cracks obtained underspecified flexural loads that were applied on the prismatic specimens were compared forplain and steel fiber reinforced concretes. Obtained results were used for the evaluationof the limits recommended by the standards. Results showed the importance of waterto-cement ratio even in the presence of the cracks. Corrosion rate was found to increaseby increasing crack width which is in corresponding order, specimens cracked underdynamic load, specimens cracked under static load, uncracked specimens. Steel fiberuse decreased corrosion rate results when water-to-cement ratio was low.