Variable structure systems based online learning algorithms for type-1 and type-2 fuzzy neural networks
Tip-1 ve tip-2 nüro bulanık sistem için değişken yapılı sistemler tabanlı çevrimiçi öğrenme algoritmaları
  1. Tez No: 297847
  2. Yazar: ÖZKAN ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tip-2 bulanık mantık sistemleri, tip-1 bulanık mantık sistemlerine göre belirsizlikleridaha etkin bir şekilde modelleyebildiğinden bu sistemlere alternatif bir sistemolarak önerilmiştir. Bu tezde, tip-1 nüro-bulanık ağların eğitilmesinde kullanılan kaymakipli kontrol kuramı fikri, tip-2 nüro-bulanık ağların eğitilmesi için geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşımda, hata fonksiyonunu sıfırlamak yerine, ağın öğrenme parametreleriöyle ayarlanacaktır ki, hata kararlı bir denklemi sağlamaya zorlanacaktır. Parametregüncelleme kuralları elde edilmiş ve öğrenme algoritmasnın kararlılığı Lyapunovkararlılık metodu ile kanıtlanmıştır.  Önerilen öğrenme algoritmasının performansıservo sistem olan gerçek zamanlı bir laboratuvar düzeneğinde test edilmiştir. Benzetimve gerçek zamanlı deney sonuçlarından, tip-2 nüro-bulanık ağların, tip-1 nüro-bulanıkağlara oranla, belirsizliklere karşı daha gürbüz olduğu ve hesap açısından daha etkinolduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Type-2 fuzzy logic systems are proposed in the literature as an alternative totype-1 fuzzy logic systems because of their abilities to more eectively model ruleuncertainties. This thesis extends the idea of using the sliding mode control theory inthe training of type-1 fuzzy neural networks to type-2 fuzzy neural networks. In theapproach, instead of trying to minimize an error function, the weights of the networkare tuned by the proposed algorithm in a way that the error is enforced to satisfy astable equation. The parameter update rules are derived, and the convergence of theweights is proved by Lyapunov stability method. The performance of the proposedlearning algorithms is tested for both type-1 and type-2 fuzzy neural networks on areal-time laboratory servo system. Simulation and experimental results indicate thatthe proposed type-2 fuzzy neural network with the proposed learning algorithm is morerobust to uncertainties and computationally eective than its type-1 fuzzy counterpart.