Accelerometer based calculator for visually-impaired people using mobile devices
Görme engeliler için mobil cihazlarda ivmeölçer temelli hesap makinası
- Tez No: 297866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İvmeölçerli oyun kumandaları ve dokunmatik ekranlı akıllı telefonların popülerlik kazanması ile birlikte; bu yeni arayüzlerin erişilebilirlik seçeneklerine ihtiyaçlar önem kazanmaktadır. Önceki çalışmalar, ivme ölçer temelli el hareket tanıma sistemlerinin, ivmeölçerli dokunmatik ekran telefonlarda görme engellilerin dokunmatik ekran klavye kullanımları için yeni bir arayüz olarak kullanılması fikrini vermiştir. Ancak, yüksek tanıma oranlarına sahip hemen bütün çalışmalar kullanıcı bağımlı tanımalar yapmakta veya sınırlı bir hareket kümesine sahip bulunmaktadırlar.Bu çalışmada amacımız, Apple iPhone 3GS mobil cihazın ivmeölçeri kullanılarak 20 adet el hareketinin tanınmasına alternatif bir çözüm ve kullanıcı bağımsız yüksek tanıma oranı sunabilmektir. Metodumuz temeli, dinamik zaman bükmesi ile birlikte dinamik sarmal çerçeve boyutu kullanılmasına dayanmaktadır. Toplanan el hareket verileri üzerinde yapılan birinci deneye göre; 20 farklı el hareketi için 1062 veri toplan- mış ve %96.7 tanıma başarısı elde edilmiştir. İkinci deneyde, sistem yapılan hesap makinası ile 4 görme engelli tarafından denenmiştir. Toplanan 15 farklı el hareketi için toplam 720 örnek alınmış ve ortalama %95.5 tanıma başarısı sağlanmıştır. Bu çalışma ile birlikte; ivmeölçer temelli el hareket tanıma sistemi, sistemin pratik bir uygulaması olarak konuşan ve 4 işlem yapabilen basit bir hesap makinası ve deney sonuçları ver- ilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the popularity of new interface devices such as accelerometer based game controllers or touch-screen smartphones, the need of new accessibility options for these interfaces have become emergent. Previous studies gave the idea of using accelerome- ter based gesture recognition system on touch-screen smartphones with accelerometer as a new interface for visually-impaired people to use touchscreen keyboards. How- ever, almost all studies, which have high accuracy results, are used user-dependent classifications or very limited gesture sets.In this study, our aim is to find an alternative approach to classify 20 differ- ent gestures captured by iPhone 3GS?s built-in accelerometer and make high accuracy on user-independent classifications. Our method is based on Dynamic Time Warping (DTW) with dynamic warping window sizes. The first experimental result, which is obtained from collected data set, gives 96.7% accuracy rate among 20 gestures with 1062 gesture data totally. The second experimental result, which is obtained from 4 visually-impaired people with implemented calculator as end-user test, gives 95.5% accuracy rate among 15 gestures with 720 gesture data totally. Within this work, a design of accelerometer-based recognition system is given as well as its implementation as a gesture recognition based talking calculator and experimental results.