Anonim ortaklığın haklı sebeple feshi
Dissolution of joint stock companies with just causes
  1. Tez No: 297922
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 538
Özet
Anonim ortaklıklar hukukuna hakim olan çoğunluk prensibi, ortaklığın karar organlarının çoğunluğun kontrolü altında olması ve azınlığın tümüyle çoğunluğa tabi olması sonucunu doğurur. Bu durum, ortaklığı kontrol eden çoğunluğun, bu gücünü kötüye kullanması ve azınlığın hak ve menfaatlerini ihlal etmesi için elverişli bir zemin oluşturur. Anonim ortaklıkta, azınlığın pay sahibi sıfatına bağlı kâr payı, bilgi alma, genel kurula katılma ve oy hakkı gibi haklarının sürekli bir yönetim politikası çerçevesinde ihlal edilmesine karşı korunma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Yasada öngörülen azınlık hakları ve koruyucu dava hakları, sistematik hale gelen hak ve menfaat ihlallerini ortadan kaldırmak bakımından yetersiz kalmaktadır. Anonim ortaklıklar hukukundaki bu ihtiyacı karşılamak üzere, Yeni Ticaret Kanunu'nun 531. maddesinde ?anonim ortaklığın haklı sebeple feshi?, bir azınlık hakkı olarak düzenlemiştir. Söz konusu çalışma, Yeni Ticaret Kanunu'nda yer verilen bu dava hakkının koşulları, dava ile mahkemeye tanınan karar yetkisinin kapsamı ve davaya ilişkin diğer önemli özellikleri ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the principle of majority in law of joint stock companies, decision-making bodies are under the control of the majority and the minority is fully subject to the majority domination. In this case, is created a fertile ground for the majority shareholders to abuse their power and violate minority rights and interests. Therefore in joint-stock companies, there is a need for minority protection against violation of shareholders interests and rights such as profit share, the right to attend General Assembly and voting rights, within the framework of a permanent suppression policy.Minority rights and lawsuits provided by actual Commercial Code, are insufficient to eliminate the violations which have become systematic. In order to meet this need, in the 531th article of the new Commercial Code, ?dissolution of joint stock companies with just causes?, has been regulated as a minority right. This study, aims to examine the conditions of the lawsuit in the new Commercial Code, the scope of the court?s decision-making power and other important characteristics of the case.