Recherches sur le sens de la liberté politique chez H. Arendt et A. de Tocqueville
H. Arendt ve A. de Tocqueville'de politik özgürlüğün anlamı üzerine araştırmalar
- Tez No: 297923
- Danışmanlar: PROF. DR. ETİENNE TASSİN, PROF. DR. TULİN BUMİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu calışmada, politik düşünürler H. Arendt ve A. de Tocqueville'in politik özgürlük anlayışlarını şu üç tip ilişki çerçevesinde açıklamayı hedefliyoruz : öncelikle seçme özgürlüğü ve politik özgürlük ve buna paralel olarak geleneksel felsefe ve politik düşünce geleneği arasındaki ayrımlar çerçevesinde ; sonra politik moderniteyle ortaya çıkan eşitlik ve özgürlük arasındaki karmaşık ilişki çerçevesinde ve son olarak da ?toplum? kavramının ortaya çıkmasıyla gelişen bir problematik olarak sosyal olan ve politik olan arasındaki ayrım çerçevesinde. Bu üç tip iliski Arendt ve Tocqueville'in düşüncelerini anlamamıza yardimci olduğu gibi, aynı zamanda hem politik olanın üstünlüğü üzerine düşünmemiz icin kavramsal bir arka plan sağlıyor, hem de geleneksel politika felsefesi ve politik düşünce geleneği arasındaki ayrımı ortaya çıkarıyor.
Özet (Çeviri)
In this study, we compare political thinkers H. Arendt and A. de Tocqueville?s perceptions of political freedom, based on the following three relations: Firstly, the distinction between free will and political freedom, which corresponds with the distinction between traditional philosophy and the tradition of the political thought. Secondly, the ambiguous relation between equality and freedom which appeared with the birth of political modernity. Finally, the distinction between the social and the political which has been problematic since the birth of the concept of society. Each type of relation helps us to better understand the thoughts of Arendt and that of Tocqueville. They also give us the conceptual framework for reflecting on the superiority of the polical, and show the distinction between the traditional political philosophy and the tradition of political thinking.