Karşılaştırmalı Hukuk ışığında Sosyal Güvenlik Hukukunda özürlüler ve yeni yaklaşımlar: Türkiye açısından uygulanabilirliği
People with disabilities in the Social Security Law in the light of the Comparative Law and the new approaches: Applicability for the Turkish Law
- Tez No: 297931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ENGİN, DOÇ. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Dünya nüfusunun %10'undan fazlası özürlüdür ve bu oran, yaklaşık 650 milyon bireye tekabül etmektedir. Bu bireylerin insan onuruna yakışır bir hayat sürmeleri için başta sosyal güvenlik hakları olmak üzere sosyal haklarının korunması hayati bir önem taşımaktadır. Çalışmamız, özürlülerin sosyal güvenlik haklarına ilişkindir. Bu kapsamda, Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda özürlülerin sosyal güvenliğine ilişkin düzenlemeler değerlendirilecektir; ancak bu düzenlemelerin gerekli korumayı sağlamaktan uzak olması gerçeği karşısında olan hukuk yanında olması gereken hukuka da yer verilecektir. Bu sebeple, karşılaştımalı hukuk ışığında özürlülük olgusuna ve özürlülerin sosyal güvenlik haklarına ilişkin yaklaşımlar incelenerek Türk Sosyal Güvenlik Hukuku açısından önerilerde bulunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
People with disabilities account for more than 10% of the world?s population. This is equivalent to approximately 650 million people. They need to be specially supported with the social rights, especially the social security rights so that they can lead their lives with dignity. The subject of our dissertation is the social security rights of the people with disabilities. In this dissertation the regulations about the social security of the people with disabilities in Turkish legal system are clarified. However these regulations cannot lead the required protection. That?s why we also explain the approaches to the disability and the social security rights of people with disabilities; and make suggestions for the Turkish Social Security Law.