Türk anayasa yargısında yürürlüğü durdurma kararlarının hukuka uygunluğu sorunu
The matter of appropriateness to law of decisions of stopping validity in the Türk constitution judgment
- Tez No: 298002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
?Türk Anayasa Yargısında Yürürlüğü Durdurma Kararlarının Hukuka Uygunluğu Sorunu? adlı bu tezde, Anayasa Yargısında geçici bir tedbir kararı olan yürürlüğü durdurma kurumu genel olarak anlatıldıktan sonra, Türk Anayasa Yargısındaki mevcut durumu hukuki açıdan incelenmiştir.Çalışma boyunca yürürlüğü durdurma kararlarının bir önlem kararı olarak önemini, Anayasa Mahkemesi'nin yürürlüğün durdurulması hakkındaki kararlarını, öğretide kurumun hukuka uygunluğu konusunda olumlu ve olumsuz görüşleri ve kurumun uygulamasından doğan mevcut sorunları tartışılmıştır.Anayasa yargısında geçici tedbir kararları bağlamında yürürlüğün durdurulması kurumu hakkında Anayasa'da ve 2949 Sayılı Yasa'da düzenlemenin olmaması kurumun hukuka uygunluğunu tartışmalı hale getirmiştir. Kurumun gerekliliğinden dolayı Anayasal ve yasal düzenlemelerin yapılması ve doktrinde görüş birliğinin sağlanması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The instituon of stopping validity which is a temporary precaution decision in constitution judgment was explained in general and then its available case was examined as law in this thesis named ?The matter of appropriateness to law of decisions of stopping validity in the Turk Constitution Judgment?.İmportance of decisions of stopping validity as a precaution decision, Constitution Court?s decisions about been stopping validity, positive and negative sights about instituon?s appropriateness to law in doctrine and available problems that result from application of instituon was discussed throughout the study.Because there is no arrangement in constitution and 2949 counted law about the instituon of stopping validity in the context of temporary precaution decisions in constitution judgment, instituon?s appropriateness to law has become controversial. Because of instituon?s necessity, it has been suggested that Constitutional and lawful arrangements must be done and sight unity in doctrine must be supplied.