İlköğretim okullarında, okul aile birliği görevlerine verilen önem derecesi ve bu görevlerin gerçekleşme düzeyi
The level of significance attached to parent-teacher association tasks in elementary schools and the realization level of these tasks
  1. Tez No: 298003
  2. Yazar: ŞEYHMUS AKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Okulda başarının yakalanmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Başarının yakalanmasında öğrencinin gelişim özellikleri kadar, öğretmen nitelikleri, okul yönetiminin yapısı ve ailenin tutumu önemli bir etkiye sahiptir. Öğrencilerin okul başarısı sadece okulda öğretmen-öğrenci etkileşimi sonucunda gerçekleşmemektedir. Ebeveynler de çocuklarına okuldaki etkinlikleri tamamlayıcı nitelikte çok önemli katkılar sunabilirler.Okullarda, velilerin katılımı çoğunlukla ?okul aile birlikleri? aracılığı ile gerçekleşmektedir. Çoğunluğu okulun velilerinden oluşan ?Okul aile birliği? yönetimleri okula önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle birlik yönetiminde görev alan velilerin okul aile birliklerinin çalışmalarının önemi ve görevlerin yerine getirilmesi hakkındaki görüşleri önemlidir.Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okullarındaki okul-aile birliği yönetim kurulu ve denetim kurulu üyesi velilerin, Okul-Aile Birliği Yönetimlerinin görevlerine verdikleri önem derecesi ve bu görevlerin gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşlerini görüşleri arasında yönetimde görev alma sürelerine göre anlamlı fark olup olmadığını ortaya koymaktır.Tarama modelinde ele alın çalışmada, okul aile birliği yönetim kurulunun görevlerine ilişkin hazırlanan anket formu ile belirlenen örneklem grubundan toplanan veriler analiz edilerek, bulgulara ve sonuçlara ulaşılmıştır. Veriler örneklem grubu olarak belirlenen 30 ilköğretim okulundaki 278 veliden toplanmıştır.Okul aile birliği yönetim kurulu ve denetim kurulu üyesi velilerinin görüşlerine göre, okul aile birliklerinin görevleri oldukça önemli görülmekle birlikte, görevlerin yerine getirilme derecesi orta düzeyde kalmaktadır. Bunun yanında, birlikte daha çok sosyal etkinlikler, parasal nitelikteki maddi görevler ön plana çıkmakta, eğitimsel görevlere üyelerin katkısı düşük düzeyde kalmaktadır.Velilerin okul çalışmalarına tüm alanlarda katılımlarının sağlanmasına ortam hazırlanması, okul aile birliğinde görev alan velilerin okula katkı alan ve türlerinin zenginleştirilmesi amacıyla velilere yönelik eğitimler yapılması çalışmanın önerileri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many factors play roles in achieving the success in school. In addition to the developments features of students, quality of teacher, structure of school management and attitude of families have an important effect. Student?s success does not only occur due to the teacher-students interaction. Parents can also initiate supplementary support the students? facilities in school.The participation of families generally takes place in frame of ?parent-teacher association?. Parent-teacher associations which are mostly formed by school parents give important support to the school. Due to this reason, the views of parents working in the management about the importance of parent-teacher associations and performing the tasks are significant.The aim of this study is to set forth the importance level of member parents of board of management and control and the difference of the views according to the assignment period of time.In the study which has been achieved with survey method, the questionnaire which has been prepared due to the views of the members of parent-teacher associations has been analyzed and the data has been gathered. Then, the findings and the conclusion have been reached. The data has been collected from the sample group which includes 30 primary schools and 278 parents.According to the views of member parents of board of management and control, the tasks of parent-teacher associations are viewed as significant and performing the tasks have been found in the mid-level. Besides, these members give less importance to the educational activities than social activities.The suggestions of the study are presented as supplying the suitable atmosphere for parents to participate in the school activities efficiently and organizing educational seminars for the parents who work in parent-teacher associations.