İzlenim yönetiminin performans değerlendirme üzerindeki etkisi: Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren 4-5 yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir araştırma
Effect of impression management on performance appraisal: A study of 4-5 star hotels in the Mediterranean region
  1. Tez No: 298010
  2. Yazar: NESLİHAN KAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İzlenim Yönetiminin Performans Değerlendirme Üzerindeki Etkisi: Akdeniz Bölgesi'nde Faaliyet Gösteren 4-5 Yıldızlı Otel İşletmelerine Yönelik Bir AraştırmaBu araştırma, Akdeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren 4?5 yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarının, iş yaşamında kullandıkları izlenim yönetimi taktikleri ile bu taktikleri kullanma düzeylerini ve bu taktiklerin kullanımının performans değerlendirme üzerindeki etkisini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Akdeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren; 189 adet 5 yıldız, 185 adet 4 yıldız olmak üzere 374 otel işletmesi oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde 23 adet 5 yıldız, 19 adet 4 yıldız olmak üzere 42 otel işletmesi yer almıştır. Bulgulara göre; 4-5 yıldızlı otel işletmeleri çalışanları en sık olarak ?niteliklerini tanıtarak kendini sevdirme? izlenim yönetimi taktiğini, en düşük sıklıkla ?kendi önemini zorla fark ettirmeye çalışma? izlenim yönetimi taktiğini kullanmaktadırlar. 4-5 yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarının ?niteliklerini tanıtarak kendini sevdirme? ve ?kendini örnek personel gibi göstermeye çalışma? izlenim yönetimi taktiklerini kullanım düzeyi arttıkça, performans değerlendirme sonuçları yükselmektedir. Bununla birlikte otel işletmeleri çalışanlarının ?kendine acındırmaya çalışma?, ?kendi önemini zorla fark ettirmeye çalışma? ve ?işine sahip çıkmaya çalışma? izlenim yönetimi taktiklerini kullanım düzeyi arttıkça, performans değerlendirme sonuçları düşmektedir. Kullanılan taktikler ve bu taktiklerin performans değerlendirme üzerindeki etkisi cinsiyete, yaşa, mesleki deneyime ve izlenimleri önemseme düzeylerine göre farklılaşırken, otel işletmesinin yıldız sayısına, eğitim düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Effect Of Impression Management On Performance Appraisal: A Study Of 4-5 Star Hotels In The Mediterranean RegionPurpose of this research is to evaluate the impression management tactics used in daily work life, by the personnel of 4-5 star hotels in the Mediterranean region as well as the their level of utilization of these tactics and the impact of these tactics on performance appraisal. Research universe comprises a total of 374 hotels 189 of which were 5 star and 185 were 4 star. A total of 42 hotels are included in the research sample, 23 of which were 5 star and 19 were 4 star. The findings indicate that the impression management tactic most frequently used by the personnel of 4 - 5 star hotels is the impression management tactic of ?creating sympathy by communicating one?s qualifications? while the least frequently used one is to ?forcing the other party to notice one?s significance?. The higher the level of utilization by the personnel of 4 - 5 star hotels, of the tactics of ?creating sympathy by communicating one?s qualifications? and ?exemplification?, the higher would be the performance evaluation scores. Also, the higher the level of utilization by the personnel of 4 and 5 star hotels, of the tactics of ?supplication?, ?forcing the other party to notice one?s significance? and ?trying to possess one?s job?, the lower would be the performance evaluation scores. While the tactics used and the influence of these methods on performance evaluation vary according to gender, age, occupational experience and degree of placing importance on impression, they do not vary according to the number of stars of the hotel and education levels.