Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye ekonomisine katkısı ve yapılan SWOT analizler
The contribution of renewable energy resources on Turkey's economy and prepared SWOT analysies
  1. Tez No: 298012
  2. Yazar: GÖKHAN AĞAÇBİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Enerji, insanoğlunun tarihsel gelişimi boyunca ihtiyaç duyduğu temel gereksinimlerinden biri olmuştur. Doğanın sağladığı imkanlar çerçevesinde mevcut enerji kaynakları giderek artan seviyelerde tüketilmiştir. Bu durum, rezervlerle sınırlı olan konvansiyonel enerji kaynaklarının büyük oranda tükenmesine sebep olurken aynı zamanda, canlı yaşamını tehdit eden küresel iklim değişikliği ve çevre tahribatlarına yol açmıştır.Günümüzde toplumların artan enerji ihtiyaçlarının güvenilir, kesintisiz ve temiz bir şekilde karşılanması amacıyla yenilenebilir enerji kaynakları gündeme gelmiş bulunmaktadır. Gelişen teknolojik yenilikler ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından verimli, düşük maliyetli ve sürekli üretim yapmak mümkündür. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları günümüzde ulusal ekonomilere önemli katkılar sağlamaktadır.Çalışmamızda, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar uzanan konvansiyonel enerji kaynaklarının yanında yenilenebilir enerji kaynakları incelenmektedir. Bu amaçla, yenilenebilir kaynakların potansiyel, maliyet ve ekonomik etki analizleri yapılmıştır. Türkiye'nin genel enerji durumu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliği, ``SWOT Analiz'' metodu ile incelenerek ayrıca bir bölüm olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy, had been one of the main requirement that humankind needed throughout their historical development. The existing energy resources had been consumed as a graduated remaining amounts inside of nature?s possibilitys frame. While this situation exciting to be exhausted of traditional energy resorurces that limited with reserves, at the same time caused to global climate change and environmental damage that harmful for the animating lives.At the present time, for the purpose of meeting the remaining energy requirements of societies renewable energy resources had to become a current issue. To benefit from the renewable energy resources with developing technological innovations productive, low cost accounts and continually is possible. Seperately, the contributions of renewable energy resources on national economics are so widely.In this study, beside of traditional energy resources, renewable energy resources that from prehistorical ages to this time are being investigated. With this aim potantial, cost and economic effect analyses of renewable resources are prepared. And Turkey?s general energy situation and feasibility of renewable energy resources in Turkey are investigated with ``SWOT Analyses?? method as a different part.