Türkiye'de yerel kalkınma modeli olarak mikrofinans sistemi: Bursa örneği
Microfinans system and case of bursa as a model for local development in Turkey
  1. Tez No: 298013
  2. Yazar: KAYANUR KARAPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BOZAĞAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda, yerel kalkınma anlayışı, gelişmekte olan ülkelerin kendilerine özgün problemlerinin çözülmesinde giderek merkezi planlamacılık anlayışının yerini almaktadır. Bu esnada, yoksulluk gibi makroekonomik sorunlar, sadece devletin merkez kurumlarının değil; yerel devlet kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının da görev alanına girmiştir.Bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı, yerel kalkınma anlayışı çerçevesinde yoksullukla mücadele etmektedir. Bu mücadeleyi yoksul kesimin en yoksul kitlesi olan kadınlara mikrokrediler vererek gerçekleştirmektedir. Çalışmamızın amacı, Grameen Mikrokredi Programının Bursa'daki faaliyetlerinin kadınların toplumsal statüsüne ve yoksulluğa etkisini incelemektir.Araştırmamızda nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmamızın örneklemini, Grameen sisteminin hedef kitlesi olan, mikrokredi kullanıcısı kadınlar oluşturmuştur. Bursa'daki en eski 104 mikrokredi kullanıcısı kadına soru kâğıtları yoluyla ulaşılmıştır. Soru kâğıtlarıyla kadınların kişisel, ailevi ve ekonomik profilleri çıkarılmıştır. Soru kâğıtlarından elde edilen veriler çalışmamızın nicel kısmını oluşturmuştur. 11 kadınla yapılan derinlemesine görüşmeler ise kadınların hayat hikâyelerinden mikrokredi ve yoksulluk hakkındaki düşüncelerine kadar daha ayrıntılı bulgular elde edilmesini sağlamıştır. Derinlemesine görüşmeler çalışmamızın nitel kısmını oluşturmuştur. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, mikrokredi hizmetinden yararlanan kadınların hemen hepsinin aile geliri ?biraz? veya ?çok? artmıştır. Kredi geri ödemelerinde ?hiçbir zaman? zorlanmamaktadırlar veya ?nadiren? zorlanmaktadırlar. Mikrokrediyi tercih etmelerindeki en önemli neden; mikrofinans sisteminin cezai işlemlere başvurmaması ve yüksek kredi faizi kullanmamasıdır. Bu nedenle kadınların %85 yeniden mikrokredi kullanmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, local development approach is increasingly take place of central planning approach in developing countries that solving their specific problems. In the meantime, macro economic issues such as poverty has entered into the study area of local government institutions and non-governmental organizations, not only the state's central institutions.Turkey Grameen Microcredit Programme which is a non-governmental organizations, has been struggled with poverty within the framework of local development. This struggle is carried out with giving microcredit women which is the poorest of the poor. The aim of this study is to examine Grameen Microcredit Programme activities in Bursa to effect of upon the social status of women and poverty.In our research has been used mixed methods which are used a combination of qualitative and quantitative methods. Our study sample has been consisted of women is using the micro-credit is Grameen system's target audience. The oldest four hundred women in Bursa were obtained through questionnaires. Women's individual, familial, and economic profiles have been removed through questionnaires. The data obtained from questionnaires constitute our study?s quantitative portion. In-depth interviews with eleven women have led to more detailed findings from women's life stories up to their ideas of microcredit and poverty. In-depth interviews constitute our study?s quanlitative portion. When data obtained were evaluated, almost all the family income of women who benefited from microcredit services,“somewhat”or“very”has increased. Women ?rarely? or ?never? have difficulty back the loan payments. The most important reason for preference Microcredit is microfinance system does not apply to criminal procedures and a lack of high-interest. So %85 of women want to use again is microcredit.