İklim değişikliğinin turizm talebine etkisinin incelenmesi: Çanakkale turizm destinasyonlarında bir araştırma
Analyzing the effect of climate change on tourism demand: A survey on Çanakkale tourism destinations
- Tez No: 298019
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yerkürenin tarihi boyunca neredeyse tüm zaman ve mekân ölçeklerinde iklimin çeşitli değişimler gösterdiği bilinmekte ve bu durum iklimin kendi doğal değişkenliği olarak ifade edilmektedir. Ancak, içinde bulunduğumuz yüzyılda dünya iklimi daha önce hiçbir dönemde görülmemiş bir hızda değişmekte ve bu değişimde atmosferdeki sera gazı birikimlerini arttıran insan etkinliklerinin büyük bir rolü bulunmaktadır.Günümüzde insanoğlu, iklim değişikliğinin; kara ve deniz buzullarının erimesi, küresel ortalama deniz seviyesinin yükselmesi, iklim kuşaklarının yer değiştirmesi, aşırı uç hava olaylarının artması ve etkilerinin kuvvetlenmesi ile kuraklık, çölleşme ve içme suyunun azalması gibi tüm dünyada doğal sitemleri ve insan yaşamını etkileyecek sonuçları ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca, iklim değişikliğinin dünya üzerindeki sosyal ve ekonomik sistemleri de çeşitli biçimlerde etkileyeceği öngörülmektedir. İklim turizm için temel bir kaynak olmakta, herhangi bir yerin geniş çaplı turist aktiviteleri için uygunluğu belirlemekte ve turistlerin destinasyon seçimlerini etkileyerek turizm talebinin yönlendirmektedir. Tüm bu faktörler nedeni ile turizm iklim bağımlı bir endüstrisi olarak nitelendirilmekte ve iklim değişikliğinden pek çok ekonomik sektöre göre daha fazla etkileneceği düşünülmektedir.Son dönemlerde iklim değişikliğinin turizm endüstrine olası etkilerini inceleyen çalışmaların sayısı çoğalmakta ve bu çalışmaların ortak sonucunda turizmin iklim değişikliğinin yadsınamayacak bir kurbanı olduğu belirtilmektedir. Dünya turizm yazınında konunun artan önemi nedeniyle bu araştırmada, iklim değişikliğinin turizm talebini Çanakkale turizmi açısından nasıl etkileyeceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma alanı olarak Çanakkale merkez, Assos ve Kazdağı turizm destinasyonları seçilerek 2009 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında bölgede bulunan yerli turistlere yönelik bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout Earth history, it has been known that the climate has changed nearly all time periods and place scales and this situation is called as climate?s natural changeability. However, in this century earth?s climate has changed quickly like no other time period it has been seen before and there has been a great role of human activities in this change which increase greenhouse gas concentrations in the atmosphere.Today, humankind face the consequences of the climate change which will affect natural systems and human life across the globe such as melting of land and sea glaciers, rising of global average sea level, replacement of climate zones, increase of extreme weather events and their intensification, drought, desertification and decrease of drinking water. Furthermore, it has been predicted that climate change will also affect social and economical systems in various ways. Climate is a principal resource for tourism, it determines the suitability of any location for a wide range of tourist activities and it is a principal drive of tourism demand within the impact on the tourists? destination choice. Because of all these factors; tourism is identified as a climate-dependent industry and it is being considered that it will be affected by the climate change more than other economical sectors.As a result, there has been an increase on the number of studies analyzing climate change impact on tourism and the common result of these studies indicates that tourism is an undeniable victim of climate change. In this research, it is aimed to find out how climate change will affect tourism demand in the context of Çanakkale tourism by taking the increasing importance of the subject on world tourism literature. Çanakkale city center, Assos and Kazdağı tourism destinations were chosen as a research field and then a survey was conducted with the domestic tourists between the months of July and August 2009.