Savaş alanları turizmi : Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı örneği
Battlefield tourism : Gallipoli Peninsula National History Park sample
- Tez No: 298018
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ ATAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Turizm endüstrisinde müşterilere en iyi şekilde hizmet etmek, yenilikler getirmek ve özellikle rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için yapılması gereken en önemli işlerden birisi de tüketicicilere alternatifler oluşturarak, yeni turistik ürünler sunmak ve turistik üründe çeşitlendirmeye gitmektir. Seyahat acentaları ve tur operatörleri yeni ürünler oluşturarak ve ürün çeşitliliğine giderek daha fazla kitlelere ulaşabilmektedir. Ürün çeşitlendirme ve yeni pazarlara girmede alternatif turistik ürünlerin öne çıktığı görülmektedir. Son yıllarda savaş alanlarını ziyaret hızla büyüyen turizm faaliyetlerinden biri olarak dikkat çekmektedir.Bu çalışmanın amacı Türkler ve yabancılar için çok önemli bir turizm destinasyonu olan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı savaş alanına gelen yerli ziyaretçilerin profilini ve ziyaret nedenlerini belirlemektir. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ülkemizde en çok ziyaret edilen savaş alanı haline gelmiştir. Literatür incelendiğinde savaş alanlarını ziyaret eden yerli ziyaretçilere yönelik araştırmaların yetersizliği nedeni ile bu çalışma planlanmıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde savaş alanları ve turizm ilişkisi üzerinde durulmuş dünyadaki savaş alanları ve bu destinasyonlara olan ziyaretler incelenmiştir. İkinci bölümde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ve park içerisindeki savaş alanları üzerine odaklanılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'na gelen yerli ziyaretçilere ilişkin bir araştırmaya yer verilmiştir.Araştırma bölümünde öncelikle savaş alanları turizmi üzerine yapılan akademik çalışmalar irdelenmiş ve daha sonrasında hazırlanan anket formları ile alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmaları sonucunda ortaya çıkan veriler analiz edilerek gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Bu bölümde araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan ziyaretçilerin Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nı ziyaretlerinin ana sebeplerinin; Çanakkale Savaşı'nı anlamak, Çanakkale Şehitleri'ne saygı göstermek ve manevi nedenler olduğu tespit edilmiştir.Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın geliştirilmesi ve yerli ziyaretçilerinin memnuniyetlerinin artırılması için yapılması gerekenler, ziyaretçi memnuniyetini artırmak için görsel ve işitsel öğelerin ön plana çıktığı enformasyon ve simülasyon merkezlerinin yapılması ve ziyaretçi memnuniyetini artırmaya yönelik hizmet kalitesinin artırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In order to present the best service to the customers, to create innovations and especially to have competition advantages, one of the obligations in tourism business is to create alternatives and to present new products and to diversify tourist pruducts. Travel agencies and tour operators reach more customers by diversifying tourist products and to present new products. Besides Travel agencies and tour operators gain more profits by doing this. Visiting battlefields around the world has become one of the fastest growing tourism activities in recent decades. Therefore the companies working in travel business should answer this grooving activity.The aim of this survey is to determine the profile of the visitors and motives of visiting Gallipoli Peninsula National History Park. It has been the most visited battlefield in Turkey. A related literature scanning has been complete and smilar studies have been examined. It has been understood that the related literature studies are inadequate. Thus, this search has been done.This study consists of three parts. In the first part of the study It has been mentioned the relationship between tourism and battlefields, It has been searched and examined the other battlefields of the world too. In the second part of the study, it has been focused on Gallipoli Peninsula National History Park and the battlefields in it. In the third part It has been explained a search about the native tourists visiting the peninsula.In the research part the academic works in the battlefield tourism have been studied and then the field search has been done by the questionnaire. In the end of the field search, revealed datas have been analysed and evaluated. In this part the findings have been evaluated. It has been revealed that the main reasons of visiting Gallipoli Peninsula National History Park for Turkish tourists participated in the survey are to comprehend Gallipoli Campaign, to respect the fallen soldiers.The obligations have to be done for improving Gallipoli Peninsula National History Park and satisfactions of the visitors are to construct information and simulation centers with visual effects and to increase the quality of service.