Assos agorası
The agora at Assos
- Tez No: 298024
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Assos, Troas Bölgesi'nin Grek ve Roma Dönemleri'ni arkeolojik açısından en iyi karakterize eden yerleşimlerden biridir. Özellikle bugüne değin yapılan çalışmalar sonucu, kentin mimari olarak en temel elemanlarının belirlenmesi, kentleşmesinin ne şekilde geliştiğini göstermektedir. ?Assos Agorası? isimli bu çalışmada, öncelikle kent agorasının sınırlarını belirleyip, içerdiği yapıları tanımlarken, agoranın kentin bütünüyle nasıl bir ilişki içersinde olduğu sorusuna da cevap aranmaya çalışılmıştır.Agoranın şemasal olarak tartışılmasının yanında topografik yapının da etkisi göz önünde bulundurularak tasarıyı bu şekilde oluşturan etmenler üzerinde durulmuştur. Bunlarla birlikte Priene, Miletos, Pergamon ve Magnesia ad Meandrum kentlerinin agora planları dikkate alınarak, agoraların şekillenmesindeki genel faktörlerin nelerden meydana geldiğini görmek, konu bütünlüğünü anlamak açısından amaçlanmıştır. Aynı zamanda Assos agorasının inşa edildikten sonra zamanla ne gibi değişimlere uğradığını görmek ayrıca önem taşımaktadır.Plan olarak agoranın incelenmesinin ardından içerdiği yapıların teknik özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu yapıların tipleri, mimari özellikleri, çıkış noktaları, benzerleri, kullanım süreleri ve geçirdiği değişimleri de saptanmaya yönelik bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca konuya dâhil edilen agoraların da bünyesinde bulundurduğu yapılara da değinilerek kentler arası etkileşim unsurunun saptanması hedeflenmiştir.Konunun mimari kısmının yanında agoraların antik dönem için sosyal yaşantının en yoğun geçtiği kamusal alan olarak bilinmesi fikriyle, yapıları tanımlamanın yanında oradaki sosyal faaliyetler açıklanmak istenmiştir. Her ne kadar şu an itibariyle elimizde Assos agorasındaki sosyal yaşantıyı çok sağlam bir şekilde tanımlama imkânımız olmasa da, agoraya has bazı verilerle bu nokta üzerinde de bir takım açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Assos is one of the ancient cities which characterizes the archaeological features of Troad in Greek and Roman times. Recent archaeological work that identifies the city's primary foundations depicts the gradual development of urbanisation. This project primarily identifies the borders of the city agora as well as defining its structures and consequently aims to identify the connection the agora has with the entire city.By bearing in mind the agora's plan peculiarity and its topographic structure there has been considerate detail on the factors that form the project. In order to understand the matters entirety it is necessary to analyse the neighbouring areas' agora plans. By analysing the neighbouring areas' agora plans it is possible to identify the general factors that shaped the agoras and hence serves to make it possible to understand the depth of the matter. Indeed it is not possible to think that an agora will only serve for a sole purpose during its periods of construction, destruction and miscellaneous use. With further consideration to this idea it is also worthwhile to consider the changes the Assos agora underwent after its construction.After examination of the graphic representation of the agora there has been focus on the technical characteristics of the structures. Information has been established about the build of these structures, their architectural features, exit points, their similarities, their usage periods and the changes they underwent. Moreover, the intercity interaction factor has been established by emphasising on the edifices within the agora structures.Besides the architectural point of the subject, the agoras were public areas that were the hearth of social life during the ancient period. Therefore it is inadequate to solely identify the structures in the hope of describing the scope of the social events present in the agoras? history. One can conclude that although we do not have enough ground to establish the existence of livelihood in Assos, certain data about the agora that we have inclines us to make statements about such a possibility of an existence