Assos Kuzey Stoası Kırmızı astarlı Roma seramiği
Red slip ware from Assos North Stoa
  1. Tez No: 361989
  2. Yazar: MEHMET AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Troas'ın güneyinde Ege kıyısında yer alan Assos, M.Ö. 7. yüzyıldan M.S. 7. yüzyıl başlarına kadar kesintisiz iskân görmüştür. Kent, Akdeniz - Karadeniz arasındaki deniz rotası üzerinde yer alması ve limanı sayesinde Roma Dönemi'nde denizaşırı kentlerle ticari ilişkiler kurmuştur. Söz konusu ikili ilişkilerde ham madde ve gıda maddeleriyle birlikte sofralarda kullanılan seramik kapların da ithal edildiği tespit edilmiştir. Assos'un ithal ettiği kaplardan Terra sigillata / Kırmızı Astarlı Seramikler tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Burada incelenen örnekler 2011 - 2012 yıllarında agoranın kuzeyindeki stoada yapılmış olan kazılarda ele geçmiştir. Kırmızı astarlı seramikler J. W. Hayes'in oluşturduğu tipolojiye göre üretim yerleri temel alınarak sınıflandırılmıştır. Araştırmalar neticesinde Assos'taki kırmızı astarlı seramiklerin Pitane (Çandarlı), Kuzey Afrika (Tunus?), Phokaia (Foça) ve Kıbrıs kaynaklı oldukları tespit edilmiştir. Kuzey stoadaki kırmızı astarlı ithal seramikler sayısal olarak değerlendirildiğinde ilk sırada Çandarlı seramiklerinin yer aldığı görülür. Her ne kadar bu seramiklerden daha geç olsalar da Phokaia seramikleri Çandarlı seramiklerinden sonra en fazla ele geçen gruptur. Phokaia seramiklerini sırasıyla Afrika, Açık Renk Astarlı ve Kıbrıs kırmızı astarlı seramikleri takip etmektedir. Assos'taki ithal kırmızı astarlı seramiklerin tarihlenmesinde diğer merkezlerdeki örnekler ile analoji yapılması yanında Kuzey Stoa'da güvenilir stratigrafiden faydalanılmıştır. Kuzey Stoa tabakalarının tarihlenmesinde diğer seramikler yanında özellikle çok sayıda sikke büyük fayda sağlamıştır. Agoranın en önemli yapılarından birisi olan Kuzey Stoa'da ele geçen kırmızı astarlı seramikler M.S. 2. yy ile M.S. 6. yy arasında kentin yaşam şartları ve devrin diğer kentleri ile ilişkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Assos, located southern Troad, on the coast of Aegean Sea, was inhabited from 7th century BC to 7th century AD without interruption. Thanks to its location on sea route between the Mediterranean and the Black Sea and its sea port, the city established trade relations overseas cities in Roman period. It is identified that the city imported ceramic vessels as well as raw material and foodstuffs in bilateral trade relations with other cities. Terra Sigillata / Red Slip Wares which is one of the ceramic groups imported from other cities are the subject of the thesis. The examples examined in this work were found in the field season of 2011-2012 of North Stoa which located northernside of Agora. Red slip wares studied in the thesis were classified according to typology created by J. W. Hayes on the basis of production centers. As a result of this study it was identified that the red slip wares found in North Stoa were imported from Pitane (Çandarlı), North Africa (Morocco?), Phoaea (Foça) and Cyprus. Statistical datas reveal that the largest number of imported pottery are products of Çandarlı workshop. Phocean ware most unearthed after Çandarlı wares. Respectively, African Red Slip ware, Light Colored wares and Cyprus red slip ware follow Phocean wares in quantity. In addition analogy with examples found in other cities, reliable stratigraphy was helpful to dating red slip wares found in North Stoa. Coins have been helpful in the dating of the layers in particular. Red slip wares found in North Stoa, one of the most impotant buildings of Assos Agora, has provided insight about living conditions and relationship with other cities of the inhabitants between 2nd century AD to mid 6th century AD.