Danıştay kararları ışığında yükseköğretim personelinin göreve ilişkin suçlarının soruşturulması
According to State Council decisions be under investigetion and be on trial higher education ratin's abuse regarding job
  1. Tez No: 298027
  2. Yazar: REMZİ MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin amacı, gördükleri kamu hizmetlerinin toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren ve görevlerinin özelliği gereği geniş bir kitle ile ilişkide bulunan Yükseköğretim personelinin göreve ilişkin suçları nedeniyle yapılacak olan soruşturmanın koşulları ve kapsamları ile yargılanmalarını Danıştay kararları ışığında incelemektir.Tez iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, kamu görevlisi yargılamasının tarihsel gelişimi, memurların özel bir yargılama usulüne tabi tutulma sebepleri, memurların yargılanmasında uygulanan sistemler ile memurların özel bir soruşturma usulüne tabi tutulmasının leh ve aleyhindeki görüşler incelenmiştir.İkinci bölümde ise, 2547 sayılı Kanun'un 53.maddesinde düzenlenen Yükseköğretim personelinin ?görev sebebiyle? ve ?görev sırasında? işlediği suçların soruşturulmasında, kimlerin ve hangi suçların bu usule tabi olduğu, hangi görevliler hakkında kimlerin soruşturma izni vereceği, kimlerin yetkili kurullarda görevlendirilecekleri, kimlerin soruşturmacı olarak görevlendirilecekleri ve soruşturmacının yetkileri, yetkili kurullarca verilen karar çeşitleri ve bu kararların re'sen veya itiraz üzerine incelenmesi Danıştay kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, sees a large segment of society, public services need to feature a wide range of interests and duties in relation to mass higher education personnel in the mission because of the crimes be tried by the scope of the investigation into the conditions and under the State Council to examine the decisions.Thesis consists of two parts.In the first section, the historical development of public official proceedings, the reasons for retention of officers subject to a special judicial procedure, applied in the trial of civil servants and civil servants systems subject to a special investigation procedure and against keeping specs disadvantages investigated.In the second part, the Law No. 53 of 2547 staff of the Higher Education article,“Due to the task”and“duty”during the investigation of crimes committed, who and what crimes are subject to this procedure, about which the officials who will permit the investigation, who is authorized to be charged in the rules, who charged from the investigator and the investigator powers given to the competent committees Examination of the Council of State decisions and these decisions on the types of decisions under appeal were investigated.