17. yüzyıldan üç mecmua-i eş'ar
From 17th three poem collections
- Tez No: 298026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 493
Özet
Kaynakları bakımından dünya edebiyatı içerisinde en zengin edebiyatlardan biri olan Klasik Türk Edebiyatı, bu özelliğini hiç şüphesiz barındırdığı eserlerin gücüyle elde etmiştir. Sayısız eser veren bu anlayışın, deyim yerindeyse imbikten geçmiş halinin bulunduğu ürünlerin arasında şiir mecmuaları gelmektedir. Şiir mecmuaları, belli bir eğitim seviyesine sahip şiir meraklılarının derleyerek seçtiği ürünlerin toplandığı eserlerdir. Sanat eserlerini çağının aynası olarak kabul edersek mecmualar, tam da bu işlevi yerine getiren birinci el kaynaklardır.İncelediğimiz üç mecmû`a-i eş`âr, içinde belirli bir türü barındırmayan, 17. yüzyılın ön plana çıkmış şiir türleri ve şiir beğenisi ile ilgili ipuçları veren bir özellik göstermektedir. Mecmuaların kim tarafından ve hangi tarihte yazıldıkları tam olarak bilinmemektedir. Tezimizde 17. yüzyılda yazılmış üç mecmû`a-i eş`âr transkipsiyon harfleri ile latin alfabesine aktarılmış, mecmua tasnifi ve dönemin şiir üslubu hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature, which is known one of the richest literature in world literature in terms of its sources, acquired its this feature undoubtedly with the power of works it involves. Given countless works, so to say, among the products which have this perception?s distilled shape, there are poem collections (mecmua-i eş`ar), poem collection are the products that are collected works compiled by the people interested in poem who have a particular education level. If we consider art objects as the mirror of their era, mecmuas are the first hand sources which perform this function precisely.The three analyzed poem collection which do not have any particular genre show a feature giving out clues about poem genres and poem fancy standing out of 17th century. The writers of the mecmuas and the years they have been written are not precisely known. In our thesis, the three poem collection written in 17th century are transcribed ,and information has been given about mecmua classification and the poem style of the era.