ABD siyasetinde etnik lobi kuruluşlarının rolü ve karşılaştırmalı Türk lobisi örneği
The role of ethnic lobbying organizations in the US political structure and comparative sample of Turkish lobby
  1. Tez No: 298028
  2. Yazar: GÜLŞAH BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Avrupalılar tarafından 1492'de keşfedilen Amerika Kıtası'nda yer alan ABD Avrupa'nın çeşitli yerlerinden kıtaya gelen göçmenler tarafından kurulmuştur ve halen daha en çok göç alan ülkedir. 1776 Bağımsızlık Bildirgesi ve 1789'da Anayasanın oluşturulmasının ardından Amerikan federal hükümeti kurulabilmiştir. Oldukça açık bir siyasal sistemi olan ABD elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşmaktadır.ABD'de Başkandan oluşan bir yürütme yanında Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan bir de Kongre vardır. Kamu politikalarının oluşturulmasında alınacak kararları etkilemek isteyen kişi ve kurumlar Kongre'yle ve hükümetin yürütme organıyla iletişime geçerler. Lobicilik adı verilen bu faaliyetler ABD anayasanın koruması altındadır. Bugün karar vericiler üzerinde yeterli etkiyi bırakamadıkça ve iyi bir izlenim oluşturulamadıkça, herhangi bir konuda ne kadar haklı olunursa olunsun, bu haklılığını kamuoyunda anlatmak pekte mümkün olamamaktadır. Bir göçmenler ülkesi olan ABD'de elbette ki çeşitli etnik diasporalar mevcuttur ve her biri çıkarları doğrultusunda karar vericileri etkilemek adına örgütlenerek lobi faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu etnik lobilerden önde geleni koordineli ve disiplindi çalışmaları ile Yahudi lobisidir. Lobicilik çerçevesinde diğer diasporalar ile kıyaslandığında ABD'de dağınık bir yapıda olan Türk diasporası ise büyük bir siyasal etkiye sahip değildir.Son dönemlerde bilhassa Ortadoğu politikaları sebebiyle Türkiye'ye karşı sınırlı destek politikası izleyen Yahudi lobisi ve bunun yanında `sözde soykırım' ile `Kıbrıs Meselesi' gibi konularda ABD'de yürüttükleri Türkiye karşıtı propagandaları ile Ermeni ve Rum lobisi karşısında kamuoyunun önyargıları kırabilmek adına çeşitli dernekler ve lobi şirketleri aracılığıyla Türk lobi çalışmaları yürütülmektedir. Bu sayede Amerika'daki çok sesli orkestrada uyumu yakalama ve etkin bir varlık oluşturmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Discovered by Europeans in 1492, USA was founded by the immigrants coming from all around the Europe and it has been still the biggest immigrant receiving country in the world. After the Declaration of Independence of 1776 and the Constitution of 1789 American federal government was built. Clearly defined, the US political system has a constitution based on the basic structures with 50 states and one federal region.The US political system has an executive branch, the president is responsible for, and the legislative branch including Senate and the House of Representatives. For affecting the public policy, people and corporations get in contact with Congress. Called as lobbying, these organizations are protected by the US Constitution. Unless making a sufficient impression on decision makers, today it is not possible to show justification within public opinion how soever right it may be. The immigrant?s country, US, has consequently many ethnic diasporas and all of them carry out lobbying activities for affecting policy. Through working coordinately, the prominent one among these ethnic lobbies is Jewish lobby. Comparing with the other diasporas, Turkish diasporas in the US have not got huge political impacts.Recently, especially Jewish lobby has followed support policy against Turkey because of its Middle East policy, besides Armenian and Greek lobbies have counterallied in the US via `so-called genocide? and `Cyprus issue? for years. Turkey has tried to conduct lobbying activities to overcome the prejudice created by these counter organizations and wants to make its presence felt among the America?s polyphonic orchestras.