Killik (Espiye-Giresun) polimetalik cevherleşmesi üzerindeki topraklarda Pb-As jeokimyası ile hedef saptanmasının uygulanması
  1. Tez No: 29803
  2. Yazar: EMİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TOKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada, inceleme alanındaki litolojik birimlerin stratigrafik konura ve petrografik özellikleri ayrıntı la. olarak incelenmiştir, özellikle toprak jeokimyası için se çilen 1,6 km2,lik alandaki birimler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yörede bulunan masif sülfit birikimlerin açık lanması için, bu tip yataklar hakkında literatür bilgisi verilmiştir. Çalışma sahasının stratigrafisi; tabanda Alt Kretase yaşlı andezitik-bazaltik piroklastlarla başlamakta ve yine aynı yaşlı rekristalize kireçtaşları ile devam etmektedir. Sahanının en genç birimi Tersiyer yaşlı (?) granitoyid sokulumudur. Bölgedeki volkanik malzeme eşlikli masif sülfit cevher leşmeler, Üst Kretase yaşlı“cevherli dasit ”olarak bilinen dasitik volkanizma ile ilgilidir ve hemen hemen her yerde aynı litoloji ile ilişkili olarak aynı stratigrafik seviyede bulunur ve üst Kretase yaşlı ardalanmalı volkanik ve tortul kayaçlarla örtülüdür. Toprak jeokimyası prospeksiyonu yöntemi ile Killik Cevherleşmesine ait Pb ve As elementleri için bölgesel temel değer, eşik ve anomali değerleri tespiti yapılmıştır. Analizler sonucu elde edilen anomali alanları cevher kütlesi ve kirlenme alanı (?) ile çakışmıştır. Alterasyonun yoğun olduğu alanlardan alınan üç örneğin DTA analizi sonucu kil minerallerinin türleri tesbit edilmiştir. Çalışmalar sonunda, başka önemli alanlarda tespit edil- mik ve bunların sondaj için hedef teşkil edilebileceği belirtilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the stratigraphical situation and petrographic features of the lithological units exposed in the) investigated area have been concisedered in detail. Specially the units in the area of 1.6 km2 which selected for soil geochemistry have been investigated in more detail. For the explanation of massive sulphide deposits in the vicinity of target area, literatural information has been given about this type of deposit. The stratigraphy of units of the studying area begun with andesitic-basaltic pyroc lasts from basement and lasted with crystallized limestone of same age. Of Upper Cretaceous age; volcanics overlaid these units. The youngest unit of the studying area is granitoid of Tertiary age (?). In this area, the massive sulphide mineralizations are related to dacite of Upper Cretaceous age which is known as mineralized dacite and have occurance almost at the same stifatigraphical position having relation with the same lithology and mostly covered by consecutive volcanics and sediments of Upper Cretaceous age. By the soil geochemicel prospection method, regional background, treshold and anomaly values for Pb and As elements belonging Killik area were determined. Pb and As anomalies are overlapped on the ore mass and contaminated ar^a. At the ending of this study, some locations apart from expected areas having importance were determined and proposed I for drillings as target area. VITIn addition three number sammples from highly altered areş. analised by D.T.A. method and determined the kinds of clajjf minerals formed by alteration. VIII