Totaliter rejimlerde milliyetçilik ve ulusal kimlik inşası bağlamında spor politikaları
Sport policies in the context of national identity construction and nationalism in totalitarian regimes
- Tez No: 811566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER AKTÜKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sporun kitleleri harekete geçirme gücü hep bilinen ve konuşulan bir durumdur. Bu durumun iktidar tarafından fark edilmesi de bir o kadar eskiye dayanır. Sosyal bilimlerin disiplinler arası çalışmalara olan yatkınlığının yanında sporun da sosyal bilimler içerisinde pratikteki etkinliği tartışılmazdır. Bu çalışmada sporun kitleler üzerindeki yumuşak güç aracı olarak kullanımı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın öznesi olan totaliter rejimler, iktidarlarının mevcudiyetini sürdürmesi için kitlelerin desteğine ihtiyaç duyar. Bunun için öncelikle ulusal kimlik inşa edilir. Hem ulusal kimlik inşası sürecinde hem de bunun devamlılığının sağlanması için beraberinde sporun ne denli etkin bir araç olarak kullanıldığı incelenmiştir. Çalışmanın vurgulamış olduğu nokta ise, incelenen sağ ve sol totaliter rejimlerin, sporun yukarıdaki kullanımındaki ortaklığıdır. Totalitarizmin gerektirdiği ulusal kimlik inşasının ve milliyetçilik politikalarının en etkin araçlarından biri olarak spor politikalarının, ideolojik olarak iki farklı noktada bulunan totaliter rejimlerde, devletin ideolojik kimliğinin önüne geçen totaliter kimliğin devamlılığı için nasıl aynı doğrultuda kullanıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The power of sports to mobilize the masses has always been known and talked about. The realization of this situation by the government goes back just as far. In addition to the predisposition of social sciences to interdisciplinary studies, the practical effectiveness of sports within social sciences is indisputable. This study focuses on the use of sport as a soft power tool on the masses. Totalitarian regimes, which are the subject of the study, need the support of the masses in order to maintain the existence of their totalitarian power. For this, first of all, national identity is constructed. It has been analyzed how sports are used as an effective tool both in the process of constructing national identity and in ensuring its continuity. The point emphasized by the study is the commonality of the right and left totalitarian regimes in the above-mentioned use of sports. It has been tried to reveal how sports policies, as one of the most effective tools of national identity construction and nationalism policies required by totalitarianism, are used for the continuity of the totalitarian identity that supersedes the ideological identity of the state in totalitarian regimes that are ideologically at two different points.