Espiye-Killik (Giresun) cevherleşmesi üzerinde toprak jeokimyası (Zn-Cu) ile hedef saptamasının uygulaması
- Tez No: 29810
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK TOKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu. çalışmada, inceleme sahasındaki litolojik birimlerin stratigra-f ik konum ilişkileri ve petragra-fik özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın asıl amacını oluşturan, toprak jeokimyası ile hedef alan belirlemeye yönelik çalışmalar yapılmıştır» Bunun için yaklaşık 1 km2 * 1 i k bir alanda toprak jeokimyası yöntemi uygul anmı şt ı r » İnceleme alanında en yaslı birimi, Alt Kretase yaslı bazal t-andezi t lav ve pirokl astlarından oluşan Pont i d Alt Bazik Volkanik Karmaşığı oluşturmaktadır» Bu birimin üzerine aynı yaslı rekristalize kireçtaşları gelmektedir. Kireçtasl arının üzerine üst Kretase yaşlı birimler gelmektedir. Bunlar alttan üste doğru sırası ile, cevherli dasit, dasitik tü-f, biyotiti i dasit, ardalanmalı kayaçlar ve iri kuvarslı dasitlerdir. Yörenin en genç birimi grani- toyiddir. Toprak jeokimyası yöntemi ile Espiye-Ki 1 1 ik cevherleşme sine ait Cu ve Zn elementleri için bölgesel temel, eşik ve anomali değerleri tesbit edilmiştir. Bu iki element için belirlenen anomali alanları, bilinen cevherleşme üzerine çakışmıştır. Sonuç olarak, yöntemin benzer tipteki örtülü yataklar için uygulanabilecek bir metod olduğu tesbit edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the relations of strati graphical position and petrographic features of the lithological units which exposed in the investigation area have been considered. By the soil geochemical method which being the essetial purpose of this studying, it has been tried to determine target area. For this, soil geochemical method was applied in the area of almost 1 km2. The oldest lithological unit of the investigated area is Pontid Lower Basic Complex farmed by basal t-andesite lava and pyroclasts of Lower Cretaceous age. Recrystal 1 ized limestones of same age over lied this unit. The units of Upper Cretaceous age covered both units. These are in turn (from lower to upper); mineralised dacite, dacitic tuff, biati te dacite and volcano-sediments. The youngest unit in the area is granitoid. By the soil geochemical method, regional background, treshold and anomaly values for Zn and Cu elements of Espiye- Killik mineralization were determined. The anomalous area of both elements are overlapped on the known mineralization. As a result of the study, it was determined that the method can be applied to similar type deposits which covered. VII