Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundaki seramikler
The ceramics at Bursa Museum of Turkish and Islamic Arts
- Tez No: 298052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇAYLAK TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın amacı, Müzede sergilenen seramiklerin ait oldukları dönem ve seramik grubu içerisindeki yeri ve öneminin belirlenmesidir. Tez konusundaki çalışmalar iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamayı müzedeki araştırmalarımız oluşturmuştur. Bu çalışmada sergideki seramiklere ait hamur, üretim ve bezeme tekniği yanı sıra kompozisyon özellikleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Edinilen bilgiler oluşturduğumuz standart katalog fişlerine kaydedilmiştir. Ayrıca eserler çizim ve fotoğraf ile de belgelenmiştir. Bu aşamada eserlerin kesit ve görünüş çizimleri hazırlanmıştır. İkinci aşamayı konuyla ilgili yayınlanan kaynakların incelenmesi oluşturmuştur.Çalışmanın ana konusunu oluşturan seramik kaplar 58 eserden oluşmaktadır. Bunlar, Bizans dönemine ait 2, Selçuklu dönemine ait 16, Osmanlı dönemine ait 40 eserdir. Kendi içinde beş gruba ayrılan Osmanlı dönemi seramiklerinden; tek renk sırlı seramikler grubunda 1, Milet tipi seramikler grubunda 9, mavi beyaz seramikler grubunda 18, Şam işi seramikler grubunda 3, Rodos işi seramikler arasında 9 eser vardır.Bizans dönemi ve Selçuklu dönemi seramikleri benzer örnekler ile karşılaştırma yapılarak, Osmanlı Dönemi seramikleri ise kendi içinde ayrıldığı dönemlere göre tarihlendirilmiştir. Osmanlı Dönemi seramiklerini, tek renk sırlı seramikler, Milet işi, Mavi- Beyaz, Şam işi, Rodos işi seramik örnekleri oluşturur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the eras the ceramics in the museum belong and the importance of the pieces with regard to sub groups they are in. The studies are conducted in two steps. The first step involves the research in the museum. At this stage the dough of the ceramics, the fabrication technique, the adornment technique and the composition features of the works are analysed in detail and the information got from the analysis is recorded on the standardized catalog files. Moreover, the pieces are documented with drawings and pictures. At this stage the section drawings and form drawings of the pieces are prepared. The second part of the study is conducted by analysing the written sources.The study is conducted on 58 pieces of ceramics. These are; 2 pieces belonging to Byzantium Era, 16 pieces belonging to Seljuk Era and 40 pieces belonging to Ottoman Era. Among the Ottoman ceramics, which are divided into 5 sub classes there is 1 piece in single-coloured glazed group, there are 9 pieces in Milet style ceramics group, 18 ceramics in blue-white ceramics group, 3 in Şam style ceramic group and 9 in Rodos type ceramics.The pieces from Byzantium and Seljuks Era have been dated by comparing them with similar works, whereas the ones from Ottoman Era are datedwith regard to its sub eras. Ottoman Era ceramics consists of single coloured sirli ceramics, Milet style, Blue- white, Şam style, Rodos Style ceramics.