Bursa ilinde türbeler (XVI-XIX. yüzyıl)
Tombs of the Bursa (XVI-XIX. century)
- Tez No: 298054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Türkler tarafından yaygınlaşan anıtsal mezar yapma geleneği İslamiyet öncesinde başlamış olup, İslamiyetin kabulüyle birlikte devam etmiştir. Türklerin Anadolu'yu fethetmesiyle birlikte Anadolu öncesi türbe mimarisinde oluşan birikimin Anadolu'daki zengin kültürle harmanlanmasıyla önemli bir gelişim sağlanmıştır. Bu gelişim özellikle Bursa'da başlayan ve İstanbul'da zirveye ulaşan Osmanlı sanatında görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında Türk Sanatında yüzyıllar öncesine dayanan türbe mimarisinde klasik şemanın oluşumunda Bursa'nın önemli bir paya sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.Bursa'nın erken dönem Osmanlı türbeleriyle ilgili yeterli sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak XVI. yüzyıldan sonra yapılmış Bursa Türbeleri hakkında derli toplu bir çalışma yoktur. Bu çalışma XVI. yüzyıldan sonra yapılan Muradiye Türbelerini de içine alıp, XIX. yüzyıla kadar olan Bursa İlindeki Türbeler tanıtılmıştır. Osmanlı'nın ilk devrinde yapılmış olmalarına rağmen XIX. yüzyılda yapılan onarımlarla yenilenen Osmangazi, Orhangazi ve Emir Sultan Türbeleri de katalog'da yer verilmiştir.?Bursa İlinde Türbeler (XVI.-XIX. Yüzyıl)? adlı çalışmada Bursa ilindeki 25 türbenin plan, mimari, malzeme ve süslemeleri ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Bu yapılar fotoğraf ve çizimlerle desteklenerek dönemi içindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca incelenen yapıların Anadolu Selçuklu, Beylikler ve erken Osmanlı türbelerindeki benzer örnekleri dipnotlarla belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tradition that was making the monumental tombs was become widespread by Turks before Islam, and continued with the adoption of İslam. With the conquering Anatolia, Turks achieved a significiant improvement with blending the rich culture of Anatolia and the tomb architecture of before Anatolia. This progress is seen in Ottoman Art that starts from Bursa to İstanbul. Viewed from this angle, it is?nt wrong to say the evoluation of classic schema of the tomb architecture in Turkish Art, there is an important effect of Bursa.İn Bursa, there isn?t enough study of early times Ottoman Tombs. There isn?t well organized study about Bursa Tombs that made after XVI. century. This study includes Muradiye Tomb that made in XVI. century and the tombs of Bursa that made until XIX. century. Also Osmangazi, Orhangazi and Emirgazi Tombs take place in this catalogue. Although these tombs made in the first times of Ottoman, they repeared in XIX. century.İn the study called ?Tombs of the Bursa (XVI.-XIX. Century)? the plan, architecture, materials and decorations of 25 tombs were discussed in detail. These structures are supported by photographs and drawings with in the period where we have tried out. The examples of Anatolian Seljucks Emirates and similar examples of early Ottoman tombs studies was mentioned in footnotes.