Alternatif enerji kaynaklarının yönetilmesi: Çanakkale ili örneği
Managing potential of alternative energy sources: The case of Çanakkale province
- Tez No: 298055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişmiş ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin artan enerji talebini kullanım ömürleri sınırlı olan fosil yakıtların karşılamayacağı kesinlik kazanmıştır. Yakın zamanda tükenecek olan bu fosil kaynakların tüketilmesi sonucu atmosfere salınan sera gazları küresel ısınmaya neden olmakta ve çevreye geri dönüşü olmayan tahribatlar yapmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde oluşan çevresel kaygılar toplumları fosil kaynaklara alternatif olacak yeni enerji kaynakları aramaya yöneltmiştir. Bu duruma ek olarak, fosil kaynaklar bakımından kendi kendine yetemeyen ülkelerin giderek artan enerji taleplerine bağlı olarak bütçelerinden enerji için ayrılan payların artması ve bunun neden olduğu dışa bağımlılıktan kurtulmak istemeleri Türkiye gibi fosil yakıt ithal eden ülkeleri yenilenebilir enerji kaynakları potansiyellerini daha etkin kullanmaya zorlamaktadır.Bu çalışmada; öncelikle Türkiye'deki fosil kaynakların rezervleri, toplam enerji üretimindeki payları ve neden olduğu çevresel sorunlar incelenmiştir. Daha sonra ise Türkiye'nin alternatif enerji potansiyeli ele alınmış ve bu potansiyelin ne kadarının kullanıldığı ne kadarının atıl kaldığı açıklanarak, çalışma alternatif enerji potansiyeli yüksek olan Çanakkale ili incelenerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the technological developments, it became a certainty that fossil fuels with their limited lifetime can?t correspond the growing energy demand of developed and especially developing countries. Toxic gasses which are results of the consumption of these fossil resources cause global warming and irreversible environmental destruction. Especially environmental concerns in developed countries have led communities to look for alternative energy resources to fossil energy resources. In addition to this situation, depending on growing energy demands of countries that are not self-sufficient in terms of fossil energy resources forced to direct themselves to efficent use of alternative energy resources. Turkey is one of the examples of those countries.In this study, primarily reserves of fossil resources in Turkey, shares in total energy production and environmental problems caused by them are investigated. Then, Turkey?s alternative energy potential is discussed and explained how much of this potential is used efficiently and how much is idle. This study is concluded by examination of Çanakkale province which has high alternative energy potential.